Stawiamy na innowacyjność i kompleksowość. Rozmowa z Tomaszem Hanem, Prezesem Centrum Badawczo-Rozwojowego Novasome.

1820

Jak kształtuje się strategia rozwoju firmy Centrum Badawcze Novasome i jakie są jej plany na przyszłość? – zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, którego, w ramach Miesiąca Partnera Klastra, udzielił Tomasz Han, Prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego Novasome.

Co zdecydowało o współpracy CBR Novasome z Klastrem LifeScience?

Klaster zrzesza firmy z różnych branż, nie skupiając się tylko na branży farmaceutycznej. Dzięki temu jesteśmy w jednym miejscu i zwiększamy świadomość innych jednostek o istnieniu Centrum Badawczo-Rozwojowego Novasome. Stwarza to przed nami ciekawe możliwości współpracy z firmami z różnych sektorów oferując szeroki wachlarz usług badawczo-rozwojowych.

Jakie usługi oferuje  Centrum Badawczo-Rozwojowe Novasome? Jakie sektory mogą z nich korzystać?

Obszarem działalności Novasome są kompleksowe usługi w zakresie farmacji, przemysłu kosmetycznego czy suplementów diety. Nasza działalność opiera się na dwóch głównych filarach: działamy na rynku produktów leczniczych, a także obecnie rozwijamy syntezę substancji chemicznych w tym substancji czynnych, pomocniczych, wzorców oraz półproduktów. Celem Novasome są kompleksowe działania na rynku farmaceutycznym: od syntezy substancji czynnych, po wprowadzenie produktów leczniczych, kosmetycznych oraz suplementów diety. Dostając pomysł na opracowanie danego produktu, w zakresie naszej działalności jest realizacja całościowej fazy badawczo rozwojowej, poprzez opracowanie, walidację i transfer metod badawczych do docelowego miejsca wytwarzania, kompleksowe badania analityczne w systemie GMP oraz prace preformulacyjne i deformulacyjne. Wykonujemy także pełną dokumentację dotyczącą rozwoju produktu oraz tą niezbędną do jego rejestracji/ zgłoszenia. W Novasome opracowujemy leki w formach stałych, czyli m.in. tabletki poprzez formy półpłynne i płynne np. maści, żele i syropy.

Novasome to jedna ze spółek Grupy Hasco. Działają Państwo tylko na potrzeby Grupy czy współpracujecie także z innymi firmami?

Działamy głównie na potrzeby Grupy Hasco, jednak nasz rozbudowany park maszynowy pozwala realizować pełne spektrum analiz i badań również dla innych podmiotów. Współpracujemy zarówno z polskimi jak i zagranicznymi firmami. Jesteśmy otwarci na nawiązywanie długofalowych współprac z naciskiem na zlecenia projektowe. W ostatnich latach zwiększyliśmy udział klientów komercyjnych, korzystających z usług CBR Novasome o kilkaset procent. To efekt konsekwencji działania, wysokiej jakości naszych produktów i usług, ale także zespołu, który stawia na profesjonalizm, odpowiedzialność, dobre relacje i komunikację z klientami.

Co szczególnie wyróżnia CBR Novasome?

Novasome to połączenie nauki z przemysłem. Posiadamy status centrum badawczo-rozwojowego, a także jednostki naukowej, dzięki czemu możemy czynnie angażować się w działalność naukową. To co szczególnie nas wyróżnia, to przeprowadzenie szerokiego spektrum prac badawczo-rozwojowych nad różnymi postaciami leku, od tabletek po maści, żele i syropy, zawiesiny. Kolejnym czynnikiem jest nasz park aparaturowy, dzięki któremu jesteśmy w stanie przeprowadzić kompleksową analitykę m.in. analizę kształtu, rozmiaru i wielkości cząstek, analizę chromatograficzną, analizy rentgenowskie, badania uwalniania i wiele innych. Przeprowadzamy także troubleshooting dla wszelkiego rodzaju problemów badawczych, naukowych, produkcyjnych i wdrożeniowych.

Co ważne, działania przeprowadzane w Novasome spełniają wszystkie europejskie wymagania, dzięki czemu jesteśmy pewni najwyższej jakości naszych usług i produktów. To potwierdza m.in. uzyskany certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Jesteśmy także otwarci i elastyczni pod kątem dostosowania się do wymagań klientów z innych części Świata, ale nie zamykamy się także na nietypowe zlecenia. Pod kątem analitycznym jesteśmy w stanie wykroczyć daleko poza obszar medycyny czy farmacji, mowa tu o rynku chemicznym, spożywczym, ale też mniej oczywistych jak np.  analizy sorpcji nawozów mineralnych lub  badania cząstek osadów rzecznych.  

Posiadamy także zezwolenie na pracę nad substancjami odurzającymi czy psychotropowymi, a także wykonujemy badania kontroli jakości ziela konopi włóknistych i innych niż włókniste oraz jego ekstraktów.

Dodatkowo Novasome posiada ministerialny status badawczo-rozwojowy, ale jest także jednostką naukową, co wyróżnia nas wśród instytucji o podobnej działalności.

Czy status Centrum Badawczo-Rozwojowego i jednostki naukowej to coś wyjątkowego? Jakie daje możliwości?

Dzięki temu mamy możliwość łączyć pracę naukową z przemysłem farmaceutycznym, nawiązując m.in. współpracę z uczelniami takimi jak Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska czy Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Wspieramy młodych doktorantów w ich pracach doktorskich, ale także inne młode talenty, pomagając przy pracach magisterskich.  To niezwykle duża odpowiedzialność, ale też wiele możliwości poszerzania wiedzy, aby podnosić jakość wykonywanych usług. Za końcowy produkt, widoczny na półkach w aptece, odpowiedzialne są właśnie jednostki badawczo-rozwojowe, w tym Novasome, dlatego tak istotny jest stały rozwój, opracowywanie innowacji, a także synergia nauki i przemysłu farmaceutycznego.

W tym roku uruchomiliśmy również program stypendialny dla studentów Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a jego celem jest motywowanie studentów do pracy nad rozwojem osobistym, promowanie dobrych wyników w nauce oraz pobudzanie do rozwijania zainteresowania syntezą organiczną.

Jakie są zatem kolejne plany na przyszłość oraz jak kształtuje się strategia rozwoju firmy?

Rozwój Novasome opieramy na kilku kluczowych filarach. Pierwszym z nich jest poszerzenie możliwości analitycznych. Bardzo mocno skupiamy się także na rozwoju syntezy API, substancji pomocniczych, a także substancji chemicznych, ponieważ nie chcemy zamykać się tylko i wyłącznie na przemyśle farmaceutycznym.

W przyszłym roku planujemy otworzyć nową linię syntezy APi, dzięki której będziemy mogli zwiększyć możliwości produkcji leków i API oraz substancji pomocniczych, wzorców i półproduktów na terenie UE, a także wzmocnić odporność systemów ochrony zdrowia na wypadek kryzysów. Na potrzeby realizacji tych działań w Siechnicach pod Wrocławiem powstają nowoczesne laboratoria. Po uzyskaniu certyfikatu GMP innowacyjna linia pilotażowa będzie wykorzystywana do produkcji substancji aktywnych w celach rejestracji, dostarczania API do rozwoju i produkcji produktów leczniczych, a także do syntezy innowacyjnych API w celu użycia ich w badaniach przedklinicznych oraz klinicznych I i II fazy.

Obecnie 80% API, które wykorzystujemy do produkcji leków ściągana jest z krajów azjatyckich, dlatego tak ważne jest dla nas, aby odbudować w dużej mierze możliwości produkcji substancji czynnych w Europie, aby nie uzależniać się od innych rynków.

Materiały do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Centrum Badawczo-Rozwojowe NOVASOME

Poprzedni artykułPorozmawiajmy o stanie zdrowia w Europie!
Następny artykuł#WeźżeUdział w Krakowskim Panelu i miejże wpływ na zmiany w polityce transportowej!