
Czy tramwaje mogą inspirować do ekologicznych działań? Uczestnicy Akademii Bohaterów Klimatu już wiedzą, że tak! W ramach szóstej misji odwiedzili Zajezdnię Tramwajową Podgórze, gdzie z bliska poznali, jak transport publiczny wspiera walkę o czyste powietrze i lepszy klimat w Krakowie. W ramach projektu Miesiąc Partnera Klastra, którego partnerem w kwietniu jest MIASTO KRAKÓW, przekonaj się, jak wyglądała ta wyjątkowa lekcja ekologii – na żywo, w sercu miejskiej komunikacji!.
MISJA SZÓSTA -czyli o tym jak Akademia Bohaterów Klimatu odwiedziła Zajezdnię Tramwajową Podgórze
Akademia Bohaterów Klimatu – edukacja, która zmienia świat
Edukacja ekologiczna i klimatyczna jest dziś niezwykle ważna. Dzięki niej uczymy się, jak dbać
o naszą planetę, aby mogła służyć nam i przyszłym pokoleniom. Poprzez swoje codzienne nawyki i wybory wpływamy na kondycję środowiska. Jeszcze 150 lat temu nasz ślad ekologiczny był bliski zeru. Teraz zmagamy się z globalnym ociepleniem, zimą dni z pokrywą śnieżną jest coraz mniej, latem w niektórych miastach występują niedobory wody, a fale upałów przedłużają się.
Aby sprostać wyzwaniom klimatycznym, Kraków realizuje cały szereg działań mających na celu łagodzenie skutków zmian klimatu – od tych dotyczących przeciwdziałaniu skutkom powodzi, przez rozwijanie odnawialnych źródeł energii, ekologiczny transport, po działania edukacyjne skierowane do mieszkańców.
Jednym z takich projektów edukacyjnych przygotowanych przez Miasto Kraków jest „Akademia Bohaterów Klimatu” – całoroczny cykl siedmiu spotkań, dedykowany uczniom i uczennicom klas 1-3 krakowskich szkół podstawowych, podczas których uczestnicy mają szansę poprzez gry, doświadczenia i spotkania poznawać różne aspekty dotyczące klimatu oraz wpływu zmian klimatu na środowisko zarówno w skali globalnej, jak i w samym mieście Krakowie. Inauguracja projektu z udziałem Pana Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego miała miejsce w grudniu 2022 r. i od tego czasu zgromadziła ponad 700 uczestników. O tym jak ważna dla samych Krakowian jest edukacja ekologiczna i klimatyczna świadczy choćby fakt, że zapisy do III edycji naszego programu zamknęły się już wieczorem, pierwszego dnia od rozpoczęcia przyjmowania zapisów.
Ideą tego programu jest zainteresowanie tematem klimatu młodych uczniów już od pierwszych szkolnych lat, tak by z czasem jako dorosłe osoby nie tylko posiadali wiedzę, ale i szerokie kompetencje w obszarze klimatu i potrafili poradzić sobie w zmieniającym się świecie, a także potrafili rozwijać technologie, profesje i dziedziny potrzebne do tego by działać na rzecz klimatu. Wierzymy, że każdy z uczniów biorący udział w projekcie staje się bohaterem zmiany na lepsze, propagatorem edukacji klimatycznej, który sam ucząc się, będzie też przekazywał tą wiedzę swoim rówieśnikom i rodzinom oraz propagował ekologiczne zachowania w szkole i poza nią.
To co wyróżnia Akademię Bohaterów Klimatu na tle innych projektów, to kompleksowe podejście do sprawy. Akademii towarzyszy przygotowany specjalnie dedykowany Elementarz Bohaterów Klimatu, który jest skarbnicą wiedzy o klimacie w Krakowie a zarazem zbiorem „smoczych zadań” do samodzielnego wykonania. Nauczyciele biorący udział w Akademii otrzymują opracowane w tym celu konspekty do przeprowadzenia lekcji w zakresie edukacji klimatycznej, a uczniowie otrzymują zeszyty kreatywne „Drużyna Smoka Wawelskiego i jej klimatyczne moce” , karty pracy z rebusami, czy łamigłówkami oraz szereg innych materiałów edukacyjnych, które będą stanowić inspirację do ekologicznego życia.
Akademia Bohaterów Klimatu w zamyśle ma budować praktyczne kompetencje uczniów
w obszarze zmian klimatu, zwiększać świadomość klimatyczną młodych mieszkańców Krakowa, zapoznawać uczniów z działaniami miejskimi w obszarze zmian klimatu i możliwymi działaniami, które uczniowie mogą sami podejmować.
Program w każdym roku obejmuje 10 klas z krakowskich szkół. Adresatem są uczniowie szkoły podstawowej, klasy I-III. Podczas trwania Akademii uczestnicy odwiedzają między innymi Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej, gdzie uczestniczą w artystycznych warsztatach upcyklingowych, Centrum Edukacji Ekologicznej Bielany prowadzone przez Wodociągi Miasta Krakowa, gdzie rozmawiają o znaczeniu wody dla człowieka, o obiegu wody w przyrodzie czy technologiach jej uzdatniania. Podczas wizyty w krakowskiej Ekospalarni mają natomiast okazję zobaczyć, jak wygląda przywóz i rozładunek odpadów do bunkra, termiczne przekształcanie odpadów komunalnych, oczyszczanie spalin oraz wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej.
W programie planowane są warsztaty żywieniowe „Jak gotować z myślą o planecie” w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2, gdzie najmłodsi mogli by się dowiedzieć, na czym polega idea zero-waste w kuchni oraz poznać praktyczne wskazówki, jak ograniczyć marnowanie jedzenia
w swoich domach.

Zielona misja na torach – wizyta w Zajezdni Tramwajowej Podgórze
Ostatnim spotkaniem w ramach Akademii jest Gala na zakończenie. Oprócz podziękowań, otrzymania dyplomów, gratulacji i wspólnego posadzenia pamiątkowego drzewa, uczestnicy Akademii biorą udział w zajęciach przyrodniczych poświęconych zieleni na terenie miasta, znaczeniu i roli drzew w mieście oraz pozytywnego wpływu zieleni na człowieka. Zajęcia przyrodnicze prowadzą edukatorzy Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza.
W III edycji Akademia zagościła również w Zajezdni Tramwajowej Podgórze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie, gdzie wzięła udział w „ Trambusiowej Trasie” edukacyjnej. To bardzo ważne zajęcia, ponieważ propagują transport zbiorowy jako zrównoważoną formę mobilności, która szczególnie w tak dużym mieście jakim jest Kraków pozwala na redukcję zanieczyszczeń powietrza i hałasu oraz poprawę jakości życia mieszkańców. Zajęcia podczas Trasy Trambusiowej pokazują też jak wiele osób potrzeba, by bezpiecznie, komfortowo i ekologicznie poruszać się komunikacją miejską.
Klimatyczna podróż z MPK – nauka przez doświadczenie
Mali bohaterowie podczas warsztatów odwiedzili dyspozytora oraz motorniczego, poznali jak wygląda ich praca i jak bardzo jest ona odpowiedzialna, dowiedzieli się co to jest pantograf, jak wygląda piasecznica oraz po co i skąd się bierze piasek w tramwaju. Mogli wejść do kabiny motorniczego i przyciskać wszystkie guziki na pulpicie – nawet dzwonek. Zwiedzając zajezdnię mogli również przyjrzeć się codziennej pracy na stacji obsługi tramwajów, i dowiedzieć się jak naprawia się tramwaje, i co znajduje się pod tramwajem, zobaczyć podnośniki i tokarki. Inspektorzy Nadzoru Ruchu MPK opowiedzieli jak bezpiecznie podróżować w tramwaju
i nauczyli jak samodzielnie kupować bilet w automacie, a następnie skasować go w kasowniku. Na koniec przejechaliśmy też tramwajem przez myjnię, w której każdy tramwaj po zjeździe
z trasy myty jest wodą znajdującą się w obiegu zamkniętym, dzięki czemu dowiedzieli się, że
w MPK żadna kropla się nie marnuje.
Transportowi miejskiemu poświęcona jest też cała „misja szósta” w Elementarzu Bohaterów Klimatu. Uczniowie mogą się w niej dowiedzieć na przykład, że to właśnie dla Krakowa został specjalnie przygotowany najdłuższy tramwaj w Polsce, który ma prawie 43 metry i może pomieścić około 300 pasażerów oraz, że gdyby wszyscy jego pasażerowie przesiedli się
do swoich samochodów, korek wydłużyłby się na 2 kilometry. Za każdą zrealizowaną misję mali bohaterowie otrzymują specjalnie zaprojektowane stemple. Elementarz, to również jedyny taki projekt w Polsce, a Miasto udostępnia jego treści w całości w formie elektronicznej, więc mogą z niej skorzystać także osoby niebiorące udziału w programie. Dla uczestników programu przygotowany też został zeszyt kreatywny, który rozdawany jest w ramach akcji „Klimat
pod kontrolą – zadania do wykonania na ferie” – uczestnicy bawią się, rozwiązując wraz z drużyną Smoka Wawelskiego klimatyczne łamigłówki i zadania oraz kart pracy.

Projekt jest kontynuacją miejskich działań w obszarze edukacji klimatycznej w ramach kampanii „Kraków w dobrym klimacie”.
Autor: Agnieszka Otwinowska
WYDZIAŁ ŚRODOWISKA, KLIMATU i POWIETRZA Referat Edukacji Ekologicznej i Klimatycznej
Po więcej informacji odwiedź profil MIASTA KRAKÓW na Platformie Współpracy LSOS.

Materiały do powyższego artykułu zostały dostarczone przez MIASTO KRAKÓW.