Od Algorytmów do Zdrowia: Jak Nowe Technologie Kształtują Przyszłość Medycyny

1540

W ramach projektu Miesiąc Partnera Klastra, przedstawiamy kilka faktów o Sano – Centre for Computational Personalized Medicine, które aktywnie rozwija innowacje dające nową wiedzę, poprawiające zarządzanie opieką medyczną i oferujące spersonalizowane metody leczenia.

Branża life  science stoi na progu transformacji napędzanej przez nowe źródła danych cyfrowych, zaawansowaną moc obliczeniową i poprawiającą się wydajność algorytmów. Architektury uczenia maszynowego są zdolne do analizy zbiorów danych biomedycznych i danych z badań klinicznych, informacji zebranych w świecie rzeczywistym z czujników i urządzeń oraz danych z dokumentacji medycznej. Zastosowanie zaawansowanych metod obliczeniowych przynosi nie tylko nową wiedzę, pomaga także efektywniej zarządzać opieką medyczną i daje pacjentom realną szansę na bardziej spersonalizowane metody leczenia.

Sano aktywnie poszukuje partnerów do współpracy w różnych dziedzinach. Angażuje się w innowacyjne projekty badawcze i publikacje naukowe. Organizuje kursy i warsztaty dla specjalistów oraz studentów, oferując możliwości staży i praktyk. Uczestniczy w konferencjach, seminariach i wydarzeniach branżowych, tworząc przestrzeń do profesjonalnego networkingu. Oferuje specjalistyczne usługi komercyjne dostosowane do specyficznych potrzeb biznesowych i wyzwań naukowych.

Narzędzia kliniczne i diagnostyczne

  • Sztuczna Inteligencja (AI): Zaawansowane narzędzia do szybkiej analizy obrazów medycznych w celu wykrywania nieprawidłowości, takich jak guzy, wspomagania tworzenia raportów medycznych i automatyzacji powtarzalnych procesów.
  • Symulacje kardiologiczne: Technologie modelowania i symulacji, które replikują funkcje ludzkiego serca, poprawiając podejścia diagnostyczne i terapeutyczne w kardiologii.
  • Obliczeniowa dynamika płynów (CFD): Zaawansowane badania dynamiki przepływu krwi w celu poprawy zrozumienia i leczenia chorób sercowo-naczyniowych.
  • Modele predykcyjne: Rygorystycznie testowane i walidowane modele predykcyjne, które wykorzystują dane pacjentów do przewidywania przebiegu choroby i wspomagania podejmowania decyzji klinicznych.

Zarządzanie i analiza danych

  • Analiza dużych zbiorów danych: Systemy analizujące elektroniczne dokumentacje medyczne w różnych instytucjach, które mogą łączyć je np. z danymi środowiskowymi i publicznymi w celu identyfikacji trendów zdrowotnych i poprawy reakcji na epidemie.
  • Federated Learning: Modele AI, które zachowują prywatność danych, poprawiając się dzięki danym z wielu zdecentralizowanych źródeł bez konieczności udostępniania samych danych.
  • Dane syntetyczne: Sztuczne zestawy danych, w tym wizualizacja elementów ludzkiej fizjologii, które naśladują rzeczywiste informacje o pacjentach, wykorzystywane do bezpiecznego i skutecznego szkolenia algorytmów.
  • High-Performance Computing (HPC): Zaawansowane obliczenia wysokiej wydajności do przeprowadzania skomplikowanych analiz genetycznych i szczegółowych symulacji. HPC pozwala na przeprowadzenie dużej liczby operacji w krótkim czasie, co jest niezbędne w wielu dziedzinach nauki, technologii i przemysłu.

Technologie szkoleniowe i symulacyjne

  • Mixed Reality (MR): Imersyjne środowiska symulacyjne, które często łączą elementy rzeczywistości wirtualnej lub rozszerzonej, umożliwiające chirurgom bezpieczne ćwiczenie i doskonalenie skomplikowanych procedur.
  • Robotyka: Opracowujemy pomocnicze systemy robotyczne i narzędzia manipulacyjne w środowiskach szpitalnych, zwiększając precyzję i bezpieczeństwo chirurgiczne.
  • Szkolenie chirurgiczne: Manipulatory z sprzężeniem zwrotnym dotykowym połączone ze środowiskami MR do szkolenia nowych pokoleń chirurgów w przyszłości wspomaganych przez roboty

Computer Vision Team (Brain&More lab)

Extreme-Scale Data and Computing Team

Health Informatics Group

Personal Health Data Science Team

Scientific Programmers Team

Materiały do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Sano – Centre for Computational Personalized Medicine.

Poprzedni artykułLeki i sprzęt dla dzieci dotkniętych przez COVID – przetarg publiczny UNICEF
Następny artykułKonferencja Prasowa: „Memorandum świata nauki i biznesu w sprawie funduszy europejskich na innowacje”