Poznaj PathoCam – narzędzie wykorzystujące AI do skanowania obrazu

508

W ramach cyklu Miesiąca Partnera Klastra, którego bohaterem jest Cancer Center, chcemy zaprezentować kluczowe narzędzia opracowane przez firmę, wykorzystujące techniki AI w diagnostyce. Zapraszamy do lektury artykułu, opisującego najważniejsze cechy aplikacji PathoCam – oprogramowania służącego do skanowania preparatów (poprzez sklejanie obrazów) oglądanych pod mikroskopem.

Źródło: depositphotos.com

Narzędzie PathoCam umożliwia szybką digitalizację całych slajdów patologicznych przy użyciu jedynie własnego mikroskopu i kamery, bez konieczności użycia skanera. Składa się z aplikacji działającej na systemach Windows OS i Mac OS oraz wymaga dostępu do kamery podłączonej do stacji roboczej. Oprogramowanie pobiera i “skleja” przy pomocy algorytmów AI obraz wysyłany z kamery. Wielkość skanu a także czas jego utworzenia, zależy od powiększenia ustawionego w mikroskopie.

Skanowanie odbywa się poprzez manualne przesuwanie obiektywu nad próbką. Oglądane fragmenty są na bieżąco sczytywane i łączone w jeden duży obraz. Na jednym skanie można umieścić kilka rozbarwień tej samej próbki. Istnieje możliwość dopasowania jasności i kontrastu podglądu a tym samym skanu. Gotowe obrazy są automatycznie wysyłane do PathoPlatform w celu łatwiejszej analizy lub udostępnienia. Skany przechowywane są w bezpieczny i niskokosztowy sposób w chmurze (PathoPlatform w personalnym archiwum plików).

Aspekty technologiczne

Wdrożyliśmy liczne optymalizacje, pozwalające na to, żeby algorytm działał w czasie rzeczywistym – m. in. wykorzystanie GPU, czy praca algorytmu w dwóch trybach – na pełnej i zmniejszonej rozdzielczości. Dopracowane zostały także heurystyki pozwalające oceniać jakość wyników zwracanych przez algorytm – tak, by w razie potrzeby informować użytkownika o konieczności miejscowej poprawy skanu. Docelowo oprogramowanie ma służyć do łączenia obrazów transmitowanych z dowolnej kamery, a nawet urządzeń mobilnych podłączonych do mikroskopu. Rozwiązanie ma być proste i szybkie w działaniu.

Planowane rozszerzenia funkcjonalności programu dotyczy również implementacji autofokusu, Jest to funkcja dedykowana dla specjalnego modelu kamery wspierającego dopasowanie ostrości. Pozwala na automatyczną korekcję ostrości podczas skanowania, dzięki czemu użytkownik będzie mógł znacznie szybciej zeskanować obraz przy dużym powiększeniu (20x i większym).

Atuty produktu

PathoCam jest prostym, skutecznym, łatwym w obsłudze i relatywnie tanim rozwiązaniem. Służy jedynie do skanowania obrazu, analiza wykonywana jest w innej aplikacji – Patho Platform, co znacząco wpływa na koszt zakupu oprogramowania. Instalacja ani obsługa nie wymaga szkolenia lub technicznej wiedzy. Nie jest konieczny zakup konkretnej kamery, jak to jest w przypadku konkurentów.

Oprogramowanie jest kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows OS i Mac OS. Kupując PathoCam klient ma dodatkowo możliwość używania przez okres próbny wynoszący 12 msc oprogramowania do analizy preparatów z AI i ich przechowywania w PathoPlatform.

Materiały do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Cancer Center

Poprzedni artykułDiagnostyka nowotworowa w dowolnym miejscu na świecie – Poznaj Cancer Center
Następny artykułWeź udział w spotkaniach B2B w ramach VI 3DP Pilot Funding Support Service