Poznaj Radiology Platform – narzędzie do porównania analizy z diagnozą patomorfologiczną w leczeniu raka

661

Wraz z Cancer Center, bohaterem Miesiąca Partnera Klastra, kontynuujemy nasz cykl o narzędziach wykorzystujących technologie AI w diagnostyce nowotworowej. Tym razem przedstawiamy wam RadiologyPlatform – platformę służącą do przeglądania i analizy cyfrowych obrazów radiologicznych, a tym samym umożliwiającą zastosowanie algorytmu sztucznej inteligencji do automatyzacji pracy radiologa czy onkologa. Zapraszamy do lektury!

Głównym zadaniem Radiology Platform jest dostarczenia danych do porównania analizy z diagnozą patomorfologiczną w leczeniu raka. Obecnie opracowany algorytm pozwala na segmentację organu prostaty w obrazach MRI z podziałem na strefy: obwodową i przejściową. Możliwe jest również tworzenie własnych adnotacji na obrazach oraz tworzenie własnego repozytorium badań. Platforma składa się z programu umożliwiającego otwieranie i oglądanie obrazów DICOM oraz z algorytmów sztucznej inteligencji, które są uruchamiane z poziomu interfejsu programu.

Rozwój platformy

Radiology Platform zostanie wzbogacona o dodatkowe algorytmy do obrysowania innych organów m.in. piersi i schorzeń/zmian na zdjęciach MRI czy CT. Ponadto w wyniku prac badawczo rozwojowych opracowane zostaną algorytmy klasyfikujące stopień zaawansowania zmian (np. PIRADS w raku prostaty, BIRADS w raku piersi). Zaplanowaliśmy również prace badawczo-rozwojowe nad algorytmami AI przy segmentacji i klasyfikacji zmian dla nowotworów dziecięcych oraz raka płuc. Docelowo będzie możliwość generowania danych niezbędnych do raportów radiologicznych np. danych pomiarowych wg najnowszych wytycznych, słowników i standardów w radiologii. Ponadto będzie możliwość porównania i badania korelacji pomiędzy danymi radiologicznymi a patologicznymi co znacznie ograniczy ryzyko pomyłek diagnostycznych i przełoży się na podniesienie jakości i przyspieszy wykrywalność nowotworów. W wyniku powyższych prac na platformie pogłębiamy wiedzę – edukację środowiska onkologicznego jak również opracowywanie i rozwijanie odpowiedniego leczenia pod konkretne typy nowotworów.

Atuty produktu

W porównaniu z konkurencją zasada działania oprogramowania i instalacja jest bardzo intuicyjna. Platforma nie jest narzędziem służącym do organizacji pracy radiologów, jak to jest często w przypadku konkurencji, a jedynie częścią składową zespołu aplikacji służących do złożonego procesu śledzenia zmian chorobowych i wydawania diagnozy w leczeniu raka. Główną funkcją platformy we współpracy z MSO Platform jest analizowanie obrazu przy użyciu algorytmów w celu przyspieszenia diagnozy oraz gromadzenie danych do porównania z opiniami innych specjalistów.

Materiały do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Cancer Center

Poprzedni artykułJak wzmocnić konkurencyjność swojej marki – spotkanie SIG Internacjonalizacja
Następny artykułDlaczego warto korzystać z ProBio Małopolska? – nasi uczestnicy na targach FIPAN 2022