UJ i CITTRU – To tu powstają innowacje w Małopolsce

897
fot. Swifteye

Uniwersytet Jagielloński jest najstarszą uczelnią w Polsce i jedną z najstarszych w tym regionie Europy. Założony w roku 1364 przez Kazimierza Wielkiego i odnowiony w 1400 przez królową Jadwigę i króla Władysława Jagiełłę, Uniwersytet umiejętnie łączy wielowiekową tradycję z nowoczesnością.

Centrum Transferu Technologii CITTRU powstało na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2002 roku. Jego głównym celem jest wspieranie badań naukowych poprzez budowanie portfolio technologii i pomysłów rozwijanych na UJ oraz tworzenie silnych relacji z biznesem, wypełniając lukę między nauką a społeczeństwem. Działalność CTT CITTRU obejmuje m.in. zarządzanie złożonym procesem komercjalizacji wyników badań. Jego multidyscyplinarny zespół odpowiada za: identyfikację interesujących wyników badań, ochronę patentową, aktywne poszukiwanie partnerów zainteresowanych wprowadzeniem wynalazków UJ na rynek oraz negocjowanie umów o transferze wiedzy.

Tylko w 2021 roku efektem pracy CTT CITTRU było:

  • 19 polskich i 49 międzynarodowych zgłoszeń patentowych,
  • 37 polskich i 17 międzynarodowych udzielonych patentów (głównie w Europejskim Urzędzie Patentowym i USA),
  • 68 umów transferu wiedzy dotyczących wynalazków lub innych wyników opracowanych przez zespoły badawcze UJ, w tym 9 licencji.

CTT CITTRU zarządza również badaniami kontraktowymi zlecanymi w UJ przez partnerów zewnętrznych, a także promuje przedsiębiorczość akademicką, poprzez inkubator przedsiębiorczości (AIP UJ) ukierunkowany na wsparcie start-upów tworzonych przez członków społeczności UJ. Centrum i jego inkubator prowadzą różnorodne działania edukacyjne, w tym: regularne kursy akademickie, webinary, szkolenia i wykłady.

Materiały do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Uniwersytet Jagielloński

Poprzedni artykułPersonal Branding – czyli jak Cię widzą tak Cię piszą
Następny artykułUSG zdalnie? – tak! Poznaj system MELODY!