W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o konieczności dbania o higienę jamy ustnej u dzieci, jednak czy poziom wiedzy oraz nawyków jest wystarczający? Statystyki wskazują, że nie – aż 90% siedmiolatków ma próchnicę. To niepokojące dane, które skłaniają do refleksji nad skutecznością edukacji w tym zakresie. W ramach projektu Miesiąc Partnera Klastra, w imieniu firmy Starpharma zapraszamy na rozmowę z Panią Sylwią, higienistką stomatologiczną, która od lat aktywnie działa na rzecz podnoszenia świadomości wśród dzieci i ich rodziców.
Wakacje to czas beztroski, również pod względem przestrzegania zasad zdrowego żywienia i higieny. Na każdym rogu lody. Na imprezach plenerowych np. wata cukrowa. U dziadków pełno słodyczy. Niestety dzieci nie myją zębów po każdym posiłku. Próbujesz nauczyć, żeby dbały o zęby, ale jest to nie lada wyzwaniem, zwłaszcza kiedy jesteście na łonie przyrody lub dziecko nie jest pod Twoją opieką. Co zrobić, żeby dziecko samo z siebie dbało o higienę jamy ustnej? Zapytamy Sylwię Drobik specjalistkę z wieloletnim doświadczeniem stomatologicznym w pracy z pacjentami.
Z Sylwią Drobik, ekspertem, higienistką stomatologiczna, szefową kampanii Polska Mówi #aaa, rozmawiała dr Karolina Niezabitowska.
Pani Sylwio, czy poziom wiedzy oraz higieny jamy ustnej dzieci jest wystarczający?
Z roku na rok świadomość jak prawidłowo dbać o jamę ustną i jakie zdrowe nawyki kształtować w dzieciach jest coraz większa. Niestety statystyki świadczą, iż jest on nie wystarczający- aż 90% siedmiolatków ma próchnicę. My ze swojej strony staramy się wspierać rodziców, dla których w natłoku codziennych obowiązków wpojenie dzieciom dbałości o zęby, jest bardzo trudne. Nie są to puste słowa, ponieważ prowadzimy szereg działań mających na celu edukowanie nie tylko rodziców, ale przede wszystkim dzieci.
Jakie działania Państwo prowadzicie? Czy wiecie Państwo jaki jest ich efekt wśród dzieci i rodziców?
Pani doktor, oprócz wielu kampanii edukacyjnych pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego takich jak Polska mówi #aaa, prowadzimy lekcje jako higienistki stomatologiczne- odwiedzamy przedszkola i szkoły, aby spotkać się z dziećmi. Kampanie mają na celu pokazanie skali problemu. Natomiast bezpośredni kontakt i praca z najmłodszymi to nieoceniony efekt na przyszłość. W trakcie lekcji uczymy jak prawidłowo szczotkować zęby oraz jaki wpływ na zdrowie jamy ustnej ma odpowiednia dieta. Pokazujemy, że warto sięgać po odpowiednie produkty. Uświadamiamy, że istnieją takie słodycze, które pomagają o dbać o zęby jak Zdrowy Lizak Mniam Mniam.
Wspomniała Pani, że istnieją słodycze pomagające dbać o zęby. Czy to oznacza, że wystarczy odpowiednio dobierać produkty, aby wspierać higienę jamy ustnej?
Obecnie na rynku mamy szereg produktów do wyboru, ale nie wszystkie są takie same. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne rekomenduje tylko nieliczne. Takie produkty oprócz najwyższej jakości muszą mieć potwierdzone działanie. Np. Zdrowy Lizak Mniam Mniam nie zawiera cukru a fiński ksylitol, który wspomaga mineralizację zębów. Ponad to zapobiega on spadkowi ph śliny. To jedyny taki produkt posiadający znak akceptacji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, wydany na podstawie wyników badań klinicznych. Badania potwierdziły zasadność stosowania Zdrowego Lizaka w celu zwiększenia higieny jamy ustnej.
Wiadomym jest, że takie produkty nie zastąpią szczotkowania zębów. Podkreślam zawsze należy rano i wieczorem szczotkować zęby. Liczy się nie tylko odpowiedni czas szczotkowania, ale również technika. Właściwej techniki można się nauczyć prosząc o pomoc obecną w każdym gabinecie dentystycznym higienistkę stomatologiczną.
W ciągu dnia, kiedy dziecko nie ma możliwości szczotkowania zębów- jest w szkole lub na łonie przyrody możemy sięgnąć po produkty wspomagające higienę jamy ustnej. Mam na myśli nie tylko wszechobecne gumy do żucia, które niestety w szkole są zakazane i niedozwolone dla osób z aparatami ortodontycznymi, ale zdrowe przekąski jak np. wspomniany Zdrowy Lizak Mniam Mniam. Oprócz pozytywnego działania na zęby został on wzbogacony w witaminy, minerały i wyciągi roślinne.
Właściwej techniki można się nauczyć prosząc o pomoc obecną w każdym gabinecie dentystycznym higienistkę stomatologiczną. Nie każdy ma świadomość roli jaką odgrywają higienistki stomatologiczne. Czy mogłaby Pani przybliżyć nam nieocenioną rolę dla pacjenta higienistki stomatologicznej?
To higienistka stomatologiczna odpowiada za bezpośredni kontakt z pacjentem oraz przeprowadza wstępne badania diagnostyczne. Często pacjenci mówią o nas „panie pielęgniarki”, ponieważ wykonujemy zabiegi profilaktyczno-techniczne, udzielamy porad w kwestii dbania o higienę jamy ustnej. Ze względu na rolę lekarza dzieci się stresują. To my przed gabinetem jesteśmy w stanie bez negatywnych emocji porozmawiać z pacjentem i dostosować poradę do potrzeb danej osoby. Zawsze mamy czas i miły uśmiech dla każdego kto potrzebuje.
Po więcej informacji odwiedź profil Starpharma na Platformie Współpracy LSOS.
Materiały do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Starpharma.
Zdjęcie: depositephotos.com