Mother and ChildStartup Challenge to pierwszy tego typu projekt w skali Polski oraz jeden z nielicznych na terenie Europy zrzeszający państwowe podmioty medyczne we wspólnym celu. MCSC to pionierska inicjatywa publicznych szpitali, której zadaniem jest otwarcie dyskusji w państwowej ochronie zdrowia wpływając na innowacje i ekosystem startupów zmieniający dotychczasowe oblicze sektora medycyny.
Projekt skierowany jest do start-upów i podmiotów tworzących najbardziej kreatywne innowacje produktowe lub procesowe, o istotnym znaczeniu dla pacjentów, jak i systemu opieki zdrowotnej, reprezentujące szeroko rozumiane technologie medyczne, w tym wyroby medyczne, rozwiązania z zakresu diagnostyki, farmakoterapii i technologii teleinformacyjnych).
Celem projektu jest:
- wykorzystanie potencjału start-upów,
- technologii medycznych oraz innowacji
- skierowanych na ochronę zdrowia i życia.
Dążąc do zapewnienia możliwie najlepszych i najnowocześniejszych metod opieki nad przyszłymi matkami oraz najmłodszymi pacjentami, organizatorzy pragną otworzyć się na innowacje technologiczne. To milowy krok do przełamania schematów i umacniania pozycji szpitali jako liderów wdrożeń innowacji.
Inicjatorem projektu jest Instytut Matki i Dziecka w konsorcjum z 5 szpitalami klinicznymi:
- Centrum Medyczne „Żelazna” w Warszawie,
- Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie,
- Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi,
- Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku,
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.
W tym roku inicjatywa została objęta Patronatem Honorowym, między innymi, Ministra Zdrowia, ABM, PAN, NCBiR, GovTech, Centrum e-Zdrowia, NFZ, oraz wielu innych instytucji działających na rzecz wspierania innowacyjności, w tym Klastra LifeScience Kraków.
Projekty można przesyłać do końca września 2023 roku. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie Mother and Child Startup Challenge oraz w broszurze informacyjnej (PDF).
Patronem wydarzenia jest Klaster LifeScience Kraków.