Mother and ChildStartup Challenge – w trosce o projekty z zakresu ochrony zdrowia i życia matek oraz najmłodszych pacjentów

340

Mother and ChildStartup Challenge to pierwszy tego typu projekt w skali Polski oraz jeden z nielicznych na terenie Europy zrzeszający państwowe podmioty medyczne we wspólnym celu. MCSC to pionierska inicjatywa publicznych szpitali, której zadaniem jest otwarcie dyskusji w państwowej ochronie zdrowia wpływając na innowacje i ekosystem startupów zmieniający dotychczasowe oblicze sektora medycyny.

Projekt skierowany jest do start-upów i podmiotów tworzących najbardziej kreatywne innowacje produktowe lub procesowe, o istotnym znaczeniu dla pacjentów, jak i systemu opieki zdrowotnej, reprezentujące szeroko rozumiane technologie medyczne, w tym wyroby medyczne, rozwiązania z zakresu diagnostyki, farmakoterapii i technologii teleinformacyjnych).

Celem projektu jest:

  • wykorzystanie potencjału start-upów,
  • technologii medycznych oraz innowacji
  • skierowanych na ochronę zdrowia i życia.

Dążąc do zapewnienia możliwie najlepszych i najnowocześniejszych metod opieki nad przyszłymi matkami oraz najmłodszymi pacjentami, organizatorzy pragną otworzyć się na innowacje technologiczne. To milowy krok do przełamania schematów i umacniania pozycji szpitali jako liderów wdrożeń innowacji.

Inicjatorem projektu jest Instytut Matki i Dziecka w konsorcjum z 5 szpitalami klinicznymi:

  • Centrum Medyczne „Żelazna” w Warszawie,
  • Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie,
  • Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi,
  • Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku,
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

W tym roku inicjatywa została objęta Patronatem Honorowym, między innymi, Ministra Zdrowia, ABM, PAN, NCBiR, GovTech, Centrum e-Zdrowia, NFZ, oraz wielu innych instytucji działających na rzecz wspierania innowacyjności, w tym Klastra LifeScience Kraków.

Projekty można przesyłać do końca września 2023 roku. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie Mother and Child Startup Challenge oraz w broszurze informacyjnej (PDF).

Patronem wydarzenia jest Klaster LifeScience Kraków.

Poprzedni artykułNowi Partnerzy Klastra – Nowe możliwości współpracy
Następny artykułTydzień poświęcony innowacjom – Estonian Health Tech Week