Eksperci o bezpieczeństwie i przyszłości opieki zdrowotnej – relacja ze spotkania EIT Health Morning Health Talks

272

9 maja 2024 roku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu EIT Health Morning Health Talks, zorganizowane przez LifeScience Krakow EIT Health Hub. W wydarzeniu udział wzięli Profesjonaliści i Eksperci branży MED Tech, którzy rozmawiali na temat potrzeby zmian, barier i zaangażowania pacjentów w otwarty rozwój technologii medycznych.

Spotkaniu przewodniczył Kazimierz Murzyn – Dyrektor Zarządzający Klastra LifeScience Kraków, który przedstawił wyzwania jakie stoją przed sektorem ochrony zdrowia, zwracając szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa, prywatności i dostępu do danych medycznych pacjentów.

O swoich doświadczeniach i wizji innowacyjnego szpitala opowiadali zaproszeni Goście:

Eksperci podkreślili, konieczność i zasadność wprowadzania innowacji technologicznych w celu generowania rozwiązań problemów z którymi spotykają się szpitale, pacjenci i personel medyczny. Zwrócili też uwagę na problemy, takie jak np. brak przestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjentów, oraz pozytywne trendy, m.in. wzrost świadomości na temat korzyści wynikających z medycyny cyfrowej.

W Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie implementacji nowych technologii, ale już teraz widzimy pozytywne trendy i wzrost świadomości pacjentów na temat medycyny cyfrowej

Specjaliści omówili także różnice w podejściu do innowacji w sektorze medycznym w Polsce i na świecie, podkreślając, że większość polskich szpitali nie implementuje jeszcze nowych technologii, choć rośnie zainteresowanie sztuczną inteligencją i innymi nowymi rozwiązaniami.

Pierwsze z cyklu spotkań EIT Health Morming Health Talks, wskazuje na potrzebę zmian i innowacji w sektorze medycznym, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa danych pacjentów. Eksperci podkreślają, że w Polsce istnieje jeszcze wiele barier, które stoją na drodze do wprowadzenia nowych technologii, ale istnieje także rosnące zainteresowanie i świadomość korzyści płynących z medycyny cyfrowej.
Jednym z wniosków płynących z dyskusji jest konieczność współpracy, redefinicji procesów i zaangażowania pacjentów w otwarty rozwój technologii medycznych, co pozwoli zapewnić skuteczną i innowacyjną opiekę zdrowotną.

Wydarzenie odbyło się na żywo w Klasterze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22, a Partnerem spotkania było Miasto Kraków. Wszystkich tych którzy nie mogli być z nami, zapraszamy do zapoznania się z nagraniem video.

Spotkania Morning Health Talks mają na celu podnoszenie świadomości na temat problemów zdrowotnych, które są ważne na całym świecie, ale należy je rozwiązać przy udziale lokalnych interesariuszy. Takie ukierunkowanie i idące za tym działania, ustanawiają i wzmacniają relacje między lokalnymi, regionalnymi i krajowymi interesariuszami innowacji. Do udziału w spotkaniu zapraszamy managerów wysokiego i średniego szczebla, którzy mają realny wpływ na ekosystem innowacji.

Kolejne spotkanie MHT odbędzie się jesienią, planowana data to 17. października. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na temat cyklu EIT Health Morning Health Talks na stronach: www.eithealth.eu/morning-health-talks oraz www.lifescience.pl/morning-health-talks/

Poprzedni artykułJakie są aktualne wyzwania prawne branży MedTech? | Podsumowanie Śniadania z Klastrem
Następny artykułWyzwanie dla startupów medycznych związanych z obszarami pediatrii, ginekologii i położnictwa!