Przyszłość jest teraz – nauka fundamentem Krakowa

1275
Rynek Głowny Sukiennice Ratusz

Nauka ma wielkie znaczenie dla rozwoju gospodarczego i klimatu naukowo-biznesowego Krakowa. Poza wielowiekową tradycją, 23 uczelniami i blisko 130 tys. studentów każdego roku, Kraków stale prowadzi i rozszerza współpracę z całym środowiskiem naukowym, czerpiąc przy okazji z jego ogromnych zasobów wiedzy i infrastruktury. Dlatego mówiąc o krakowskiej nauce nie można zapominać o instytucjach i jednostkach badawczych współtworzących sprzyjającą innowacyjności atmosferę miasta.

Wspólny potencjał

Dla dynamicznego rozwoju Krakowa ważne jest wykorzystywanie potencjału miasta oraz jego uczelni, jednostek naukowo – badawczych, instytucji otoczenia biznesu i przedsiębiorstw. Zaawansowana współpraca na linii nauka-biznes-samorząd pozwala tworzyć spójny przekaz, w którym Kraków i krakowski ośrodek naukowo-akademicki są postrzegane jako przestrzeń otwarta na transfer wiedzy i nowe technologie, ale też sprzyjająca rozwojowi przedsiębiorczości, współpracy z biznesem czy realizacji wspólnych projektów badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych. Szczególnie ważne są takie inicjatywy, które tworzą warunki do rozwoju umiejętności i kompetencji młodych naukowców. W tym celu w 2021 roku została zawarta umowa na realizację wspólnego celu pomiędzy Krakowskim Ośrodkiem Naukowo-Akademickim a Gminą Miejską Kraków, na podstawie której powołana została Rada Partnerów.

Kraków dla nauki

Każdego roku do Krakowa przyjeżdżają setki naukowców i studentów zarówno z kraju, jak i ze świata, którzy są zainteresowani nawiązaniem współpracy, realizacją wspólnych projektów czy wymianą naukowych doświadczeń. Miasto współpracuje także z renomowanymi jednostkami naukowymi, jak np. z krakowskim oddziałem Polskiej Akademii Nauk, Polską Akademią Umiejętności czy Narodowym Centrum Nauki. Istotne z perspektywy rozwoju sektora life science jest stale powiększany dorobek istniejących w mieście centrów innowacji, centrów transferu technologii i działalność unikatowego w europejskiej skali – Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

Krakowskie Konferencje Naukowe

Kraków, jako rozpoznawalny w skali międzynarodowej ośrodek naukowo-akademicki,  współpracuje od 2011 r. z Polską Akademią Umiejętności przy projekcie pn. „Krakowskie Konferencje Naukowe”, w ramach którego miasto jest promowane podczas wybranych konferencji i seminariów organizowanych przez jednostki krakowskiego ośrodka naukowego. Spektrum tematyczne konferencji jest szerokie, choć większość z nich skupia się na innowacyjności i nowych rozwiązaniach technologicznych. W samym 2021 roku odbyło się aż 60 wydarzeń, w których udział wzięło ponad 12 tys. uczestników z kraju i ze świata. Tematyka konferencji była bardzo różnorodna – od medycyny, biologii, fizyki, spraw społecznych, urbanistyki, rozwoju miast, innowacyjności, psychologii, po nowoczesne technologie. W tegorocznej edycji spośród niemalże stu zgłoszeń, wyłoniono 50 wydarzeń, podczas których uczestnicy będą mogli poznać bliżej stolicę Małopolski. 

Technologiczny potencjał

Działające w Krakowie centra transferu technologii znacząco przyczyniają się do rozwoju innowacji i przedsiębiorczości pod Wawelem. Jednostki badawcze działające najczęściej przy krakowskich uczelniach mogą się pochwalić nie tylko wysoką jakością świadczonych usług i korzystaniem z nowoczesnych technologii, ale również zaangażowaniem wykwalifikowanej kadry doradczej, dzięki której przedsiębiorcy i startupy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie przy realizacji projektów badawczych. Taka współpraca pozwala również na podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw w skali regionu i kraju. Takie działania wspomagają promowanie potencjału Krakowa i rozszerzanie płaszczyzny współpracy przy realizacji strategicznych dla miasta celów. Budują  one w świadomości przedstawicieli nauki i biznesu przekonanie, że Kraków to znakomite miejsce dla rozwoju technologii i badań ale także dla rozwoju przemysłów kreatywnych, takich jak projektowanie, sztuka użytkowa, architektura. Ze względu na konkurencyjną lokalizację i bogatą infrastrukturę dedykowaną sektorowi B+R oraz jego zapleczu naukowemu, Kraków to jedna z najczęściej wybieranych metropolii zorientowanych na prowadzenie prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami przyszłości.


Materiały i treść do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Miasto Kraków

Poprzedni artykułWarmie – nowe standardy i inteligentne rozwiązania medyczne!
Następny artykułPomóżmy ukraińskim uczonym i doktorantom uzyskać stypendia – apel Akademii Młodych Uczonych