Przyszłość jest teraz – wsparcie przedsiębiorczości w Krakowie

1287
Centrum-Kongresowe-ICE

Wspieranie nowoczesnej przedsiębiorczości to klucz do gospodarczego rozwoju miasta. Innowacyjność przedsiębiorców związanych z Krakowem służy budowaniu podstaw stabilności gospodarczej tego sektora, a także jego przyszłości. Przyszłości, w której miasto jest postrzegane jako odporne i otwarte na zmiany i płynnie adaptujące się do nowości.

Od zawsze biznes

Mówi się, że Kraków to miasto historii i tradycji. I tak właśnie jest! Trzeba jednak wiedzieć, że stolica Małopolski od zawsze była miastem biznesu, w którym kluczową rolę od wieków odgrywa handel, usługi i rzemiosło. Czasy i technologie zmieniały się, lecz serce miasta zawsze biło na przedsiębiorczą nutę. Istotne działania w zakresie troski o przedsiębiorczą stronę naszego miasta, pełni Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, które w ramach Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji działającego w krakowskim magistracie, dba o dochowanie wierności tym tradycjom, ale już w kontekście współczesnych uwarunkowań.

Pomoc przedsiębiorcom w mieście

Troska o potrzeby przedsiębiorców, to także wsparcie w zrozumieniu niezbędnych dla prowadzenia działalności w Polsce procedur. Zawiły, nieprzystępny dla wielu obywateli język wymaga często wytłumaczenia – dlatego zróżnicowanym potrzebom przedsiębiorców wychodzą naprzeciw pracownicy Punktu Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Miasta Krakowa, którzy udzielają informacji związanych z założeniem, prowadzeniem oraz zawieszeniem albo zamknięciem działalności gospodarczej. O otwartości miasta na przedsiębiorców z innych państw, świadczy udzielanie informacji dla osób chcących rozpocząć lub już prowadzących działalność, nie tylko w języku polskim, ale także po angielsku, ukraińsku i rosyjsku. By pielęgnować ideę przedsiębiorczości u młodych pokoleń, pracownicy Punktu organizują także szkolenia z zakładania i prowadzenia biznesu dla uczniów i studentów z Krakowa.

Przede wszystkim – wiedzieć

Sprawne prowadzenie działań wymaga właściwego rozpoznania pola, na którym będą one podejmowane. Z tego też względu miasto inwestuje w analizy i raporty niezbędne dla poznania potrzeb przedsiębiorców i przedstawicieli biznesu w Krakowie. Najciekawszą z ostatnio zaprezentowanych publikacji jest „Raport Krakowskich Startupów” – pierwsze kompleksowe opracowanie o krakowskim ekosystemie startupowym. Raport przygotowany przez stowarzyszenie OMGKRK we współpracy z miastem Kraków zawiera szeroką informację o lokalnych startupach, a także o programach i instytucjach wsparcia, funduszach inwestycyjnych, dostępnej infrastrukturze biznesowej oraz przedstawia historie sukcesu wybranych krakowskich startupów.

Startupy, innowacje, kreatywność

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne jest budowanie administracji przyjaznej mieszkańcom i przedsiębiorcom, dlatego liczy się  nie tylko współpraca, ale i wspieranie podmiotów działających na pierwszej linii biznesowego frontu w realizacji ich pomysłów i inicjatyw. Miasto od lat  realizuje wspólne działania z organizacjami startupowymi, które uzyskują także pomoc poprzez dotacje np. w ramach Otwartych Konkursów Ofert i Małych Grantów. Organizacje proprzedsiębiorcze otrzymują wsparcie na organizację szkoleń i warsztatów, projekty promocyjne i informacyjne (na przykład dla przedsiębiorców z zagranicy) czy też na organizację pracy inkubatorów przedsiębiorczości. Kraków nie tylko zwraca się do przedsiębiorców i NGOsów z własnymi propozycjami, ale oferuje także wsparcie dla ich kreatywnych, twórczych idei.

Grajmy w biznes!

Gry wideo to rozrywka, która porwała nie tylko rynek czasu wolnego, ale całą gospodarkę. Postępująca cyfryzacja i mobilność sektora sprawiają, że w Krakowie powstaje coraz więcej firm i startupów zajmujących się ich projektowaniem i produkcją. Ich twórców można spotkać na wspieranym co roku przez miasto „Festiwalu Digital Dragons” – światowej klasy wydarzeniu kierowanym nie tyle do graczy, co do osób związanych z branżą gier. Program każdej edycji to kilkadziesiąt prelekcji i prezentacji, setki okazji do spotkań zarówno z twórcami największych światowych hitów, jak i z producentami mniejszych gier. Krakowski klimat sprzyja nowym, rozwijającym się branżom, które chętnie wybierają dostęp do infrastruktury jaką oferuje metropolitalny Kraków.

Uniwersum biznesu

W globalnym świecie nic nie istnieje osobno, samo dla siebie. Gospodarka Krakowa to synergiczne połączenie kontekstów: społecznego, kulturalnego, ekologicznego. Temu właśnie zagadnieniu poświęcony jest „Open Eyes Economy Summit” – wyjątkowe w tej części świata wydarzenie i jedyny w swoim rodzaju kongres ekonomiczny, którego celem jest ukazanie, że biznes i gospodarka nie tylko mogą, ale powinny opierać się na wartościach społecznych. Organizacja tego rodzaju wydarzeń o światowej skali, które odbywają się w zaawansowanych technicznie i profesjonalnych obiektach, mogących pomieścić tysiące uczestników (np. Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Tauron Arena Kraków), to jeden z wielu, wartych podkreślenia, atutów Krakowa.


Materiały i treść do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Miasto Kraków

Poprzedni artykułInstytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni – od nauki do przemysłu!
Następny artykułKriomikroskopia elektronowa w branży life science – warsztaty CryoEM