Przyszłość jest teraz – rozwiązania dla innowacyjnej gospodarki Krakowa

1309
Tertium Kraków

Podstawą rozwoju nowoczesnego miejskiego ekosystemu są innowacje, a jednym ze strategicznych  celów Krakowa jest godzenie potrzeb nauki, biznesu i mieszkańców miasta. Dzięki dostępowi do wykwalifikowanej kadry, dogodnej lokalizacji i nowoczesnej miejskiej infrastrukturze, Kraków kreuje przestrzeń oferującą ogromne możliwości wszelkim podmiotom gospodarczym, a szczególnie tym, które projektują i wdrażają innowacyjne rozwiązania. Stolica Małopolski jest więc często wybierana, jako miejsce do pracy i życia zarówno przez Polaków, jak i obcokrajowców z całego świata.

Wsparcie branż przyszłości

Obecnie nowoczesne technologie przenikają naszą codzienność, co ma szczególne znaczenie w medycynie czy naukach związanych z jakością życia. Wydarzenia takie jak „LifeScience Open Space” czyli odbywające się od lat w Krakowie, eksperckie forum wymiany wiedzy i doświadczeń – mają istotne znaczenie dla inicjowania działań służących poprawie jakości życia i zdrowia mieszkańców miasta. To także doskonała okazja do poznawania partnerów przydatnych w poszukiwaniu innowacyjnych pomysłów, projektów czy wdrożeń. Partnerów gotowych do kooperacji wobec wyzwań, otwartych na współpracę i zainteresowanych rozwojem innowacji i biznesu.

Z myślą o rozwoju nowoczesnego biznesu, Kraków ciągle rozwija swoją infrastrukturę – z każdym rokiem powiększając zasób powierzchni biurowej, stanowiący zaplecze administracyjne m.in. dla działów i projektów badawczo-rozwojowych, coraz częściej lokalizowanych pod Wawelem. Osiągnięty w 2021 roku wskaźnik 1,6 mln m2 powierzchni, pozwolił miastu utrzymać pozycję lidera wśród polskich regionalnych rynków biurowych.

Współpraca z biznesem

Wielowymiarowa współpraca z organizacjami monitorującymi potrzeby firm jak np. ABSL czy ASPIRE, pozwala przedstawicielom samorządu na wsłuchiwanie się w potrzeby biznesu w Krakowie i wychodzenie im naprzeciw. Przekłada się to na dynamiczny rozwój sektora profesjonalnych usług biznesowych (Business Services Sector), wykorzystującego nowoczesne technologie oraz dostęp do świetnie wykształconych pracowników. Tylko w 2021 roku w Krakowie działało aż 257 centrów nowoczesnych usług, z czego wiele z nich jest związanych z branżą badawczo-rozwojową (R&D) czy sektorem informatycznym (IT).

Gospodarczy lider na rynku

Prorozwojowa polityka i działania podejmowane przez krakowski samorząd znajdują potwierdzenie w krajowych i międzynarodowych rankingach, w których nasze miasto zyskuje wysokie noty. W ogólnopolskim rankingu „Miasta przyjazne dla biznesu 2021”, przeprowadzonym przez magazyn „Forbes”, Kraków uzyskał pierwsze miejsce wśród miast od 300 do 999 tys. mieszkańców. Miasto zdobyło także najwyższe wyróżnienie w kategorii „przyjazność biznesowa” oraz drugą pozycję w kategorii „kapitał ludzki i styl życia” w międzynarodowym rankingu fDi’s European Cities and Regions of the Future 2022/23.

Działania dla zrównoważonego rozwoju

Aktywność miasta nie skupia się jednak wyłącznie na potrzebach biznesu, ale przede wszystkim na potrzebach wszystkich mieszkańców. Między innymi dlatego przedstawiciele krakowskich firm są zachęcani do angażowania się w ważne społecznie akcje, jak np. Krakowska Zbiórka Żywności prowadzona wśród  firm i instytucji, którą organizuje Bank Żywności w Krakowie w partnerstwie z Miastem. Ideą miast zrównoważonych jest harmonizowanie aktywności wszystkich społecznych partnerów i wsłuchiwanie się w potrzeby mieszkańców. Przykładem są działania podejmowane przez Kraków, dotyczące rewitalizacji przestrzeni miejskiej, stawianie na ekologiczny transport czy podnoszenie jakości i dostępności terenów zielonych wraz z ułatwianiem mieszkańcom krakowskich dzielnic dostępu do instytucji kultury i rekreacji.


Materiały i treść do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Miasto Kraków

Poprzedni artykułKonferencja EUROBIOTECH wraca po przerwie już w czerwcu 2022!
Następny artykułInstytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni – od nauki do przemysłu!