Przyszłość jest teraz – naukowa strona Krakowa

1370
Politechnika-Krakowska

Atmosfera uniwersyteckiego Krakowa – miasta nauki, kultury, sztuki i biznesu w sposób wyjątkowy sprzyja rozwojowi intelektualnemu, tworząc unikalne środowisko kreatywne i innowacyjne. To ona od lat zachęca młodych ludzi do związania swojej przyszłości prywatnej i zawodowej z Krakowem, by wspólnie budować potencjał miasta, regionu, kraju, a nawet Europy.

Potencjał do wieków

Krakowski Ośrodek Naukowo-Akademicki to ponad 650 lat uniwersyteckiej tradycji. W stolicy Małopolski mieszczą się obecnie 23 szkoły wyższe, z czego aż 5 z nich posiada status uniwersytetu. Jako największy ośrodek naukowy w Polsce, Kraków jest jednym z najchętniej wybieranych przez studentów miast akademickich z najbogatszą paletą kierunków pożądanych przez lokalne i globalne rynki zatrudnienia. W samym 2021 roku w Krakowie studiowało blisko 130 tys. studentów, wśród których ok. 20 tys. wybrało kierunki związane z branżą life science, a 8,7 tys. z sektorem zdrowia. Młodych ludzi przyciąga pod Wawel także wysoki poziom fachowości jaki gwarantują pracownicy naukowi tutejszych uczelni. Wykwalifikowaną kadrę naukową tworzy obecnie ponad 12 tys. osób, wśród których znajduje się wiele sławnych w świecie osobistości, znanych ze swojego naukowego dorobku i odkryć. Zespoły ekspertów, często w międzynarodowym składzie, inicjują i podejmują się realizacji licznych projektów badawczo-rozwojowych, wywierających bezpośredni wpływ na notowania krakowskiej nauki, a pośrednio wpływają na komfort naszego życia i zdrowia. 

Tradycyjnie najlepsi

Krakowscy uczeni i ich osiągnięcia już od lat są dumą naszego miasta i jego mieszkańców. Wielu z nich, podobnie jak krakowskie uczelnie, zajmuje czołowe miejsca w licznych rankingach i zestawieniach. W ubiegłym roku jednym z kilku naukowców z Polski, którzy znaleźli się na liście najczęściej cytowanych naukowców na świecie Highly Cited Researchers 2021 (HCR)  był profesor z krakowskiej AGH, co umocniło pozycję uczelni w rankingu szanghajskim. Lista jest wykazem uczonych, których publikacje znalazły się wśród 1 proc. najczęściej cytowanych w 21 dziedzinach nauki. Nasi badacze znaleźli się także w gronie WORLD’S TOP 2% SCIENTISTS opracowanym każdego roku przez Uniwersytet Stanforda (USA).

Uczelnie w rankingach

Szkoły wyższe Krakowa notują liczne wyróżnienia także w polskich rankingach, np. „Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2021” na pozycji lidera umocnił się Uniwersytet Jagielloński, a wysoko w klasyfikacji uplasowała się Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie (AGH). Ponadto w zestawieniu znalazły się też Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (PK) i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (UEK). Trzy krakowskie uczelnie (AGH, UEK i PK) znalazły się również na liście najbardziej dochodowych przedsiębiorstw w Polsce w roku 2020 stworzonej przez polskie Ministerstwo Finansów.

Kuźnia kadr

Studenci i absolwenci krakowskich uczelni są bez wątpienia atutem naszego miasta. Posiadana przez nich energia i fachowa  wiedza pozwalają skutecznie realizować w Krakowie liczne inicjatywy korzystnie wpływające na rozwój miasta. Zawdzięczamy to bogatej i unikatowej ofercie dydaktycznej uczelni, pozwalającej zdobyć nie tylko wykształcenie, ale również doświadczenie w wielu wąskich, specjalistycznych dziedzinach m.in. związanych z sektorem life science. Osoby zainteresowane podjęciem pracy w obszarze związanym z jakością życia i zdrowia mogą nabywać kompetencje na takich kierunkach jak np. Bioinformatyka, Drug Discovery and Development (studia prowadzone są w języku angielskim), Mikro- i nanotechnologie w biofizyce czy Medycyna górska.

Kapitał zasilający biznes

Kraków to także miasto inwestycji – to tu chętnie lokują swój kapitał uznane koncerny i firmy, szczególnie te prowadzące działalność opartą na wiedzy.  Dla nich oferowany przez Kraków dostęp do świetnie wykształconych, młodych kadr, to decydujący argument przy wyborze stolicy Małopolski na siedzibę swojego biznesu lub decyzji o ulokowaniu tutaj jego oddziałów. Warto podkreślić, że aż 70 proc. osób zatrudnionych w krakowskich centrach usług biznesowych ukończyła jedną z miejscowych uczelni na kierunkach ścisłych. Przydatne umiejętności, z perspektywy krakowskiego sektora usług wspólnych, przyszli żacy mogą także nabywać na kierunkach związanych z biznesem, jak chociażby Global Business Services czy zarządzanie projektami, które oferuje Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.


Materiały i treść do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Miasto Kraków

Poprzedni artykułZostań Liderem HR i dowiedz się jak skutecznie pozyskać pracowników z Twojej branży.
Następny artykułDowiedz się jak inwestują w startupy najlepsi aniołowie biznesu!