Poznaj PathoPlatform – innowacyjną przeglądarkę slajdów histopatologicznych

705

W poprzednim artykule w ramach Miesiąca Partnera Klastra, którego bohaterem jest Cancer Center, zaprezentowaliśmy narzędzie służące skanowania preparatów (poprzez sklejanie obrazów) oglądanych pod mikroskopem. Tym razem przedstawiamy PathoPlatform – przeglądarkę slajdów histopatologicznych umożliwiającą powiększanie/przeglądanie, dodawanie adnotacji, udostępnianie przez sieć/przeglądarkę. Zapraszamy do lektury!

Dane wgrane poprzez narzędzie PathoPlatform dostępne są w ramach konta użytkownika na każdym urządzeniu, systemie operacyjnym i w każdym miejscu. Aplikacja zawiera moduły AI wspierające pracę w diagnostyce onkologicznej. Algorytm do określania skali Gleasona w raku prostaty generuje kolorową mapę pokazującą przynależność komórek do określonego punktu skali. Wygenerowane przez AI wyniki mogą być ręcznie poprawiane za pomocą pędzla i gumki. Istnieje możliwość symultanicznego oglądania kilku skanów (ekran dzielony) i synchronizacja widoków analogicznych skanów (różne wybarwienie). Interesujące obszary mogą być obrysowane, mierzone, opisywane i komentowane. Cała próbka/jej fragmenty mogą być udostępniane do pojedynczej osoby lub całej grupy specjalistów. Wyniki oceny zbierane są w raportach opierających się na światowych standardach (ICCR, WHO). Platforma zawiera wbudowane kody ICD-O służące do opisu raka wg standardów międzynarodowych.

Narzędzie jest ciągle rozbudowywane i ulepszane zgodnie z informacjami zwrotnymi od naszych użytkowników. W najbliższej przyszłości planowane są następujące działania.

Wypracowane zostanie kompleksowe narzędzie umożliwiające wyświetlanie skanów histopatologicznych, a także innych danych powiązanych ze skanem – raportów medycznych, zdjęć makroskopowych, skanów radiologicznych w jednej aplikacji webowej. Przeglądarka slajdów oparta na OpenSeadragon będzie umożliwiała jednoczesne, zsynchronizowane, wyświetlanie wielu skanów na jednym ekranie. Algorytmy zainstalowane w systemie umożliwią automatyczne dopasowywanie do siebie skanów tej samej tkanki w różnym wybarwieniu, ponadto będzie możliwość korzystania z annotacji wygenerowanych przez algorytmy AI, takie jak: wybarwienia Ki-67, mapa klasyfikacji Gleasona, detekcja zmian nowotworowych itd. Raporty wygenerowane w systemie będą łączone z danymi obrazowymi w celu wykorzystania przez zespół rozwijający algorytmy uczenia maszynowego.

Algorytmy wykorzystywane w PathoPlatform

Algorytmy są częścią aplikacji PathoPlatform i uruchamiane są z poziomu interfejsu tego oprogramowania. Efekt ich działania może być edytowany w aplikacji.

Obecnie eksperymentalnie wdrożony jest algorytm AI do oceny skali Gleasona w raku prostaty (segmentacja, rozpoznanie obszaru).

Aby skutecznie wesprzeć walkę z rakiem konieczne jest opracowanie algorytmów i ich integracja z narzędziem PathoPlatform, które wspierać będą ocenę cech nowotworów w przypadku różnych organów – m. in. skala Gleasona w przypadku raka prostaty, PD-L1 w przypadku raka płuc i Ki-67 w przypadku raka piersi.

MSO PLATFORM – funkcjonalność PathoPlatform dedykowana dla pacjentów

Platforma MSO to część aplikacji PathoPlatform. Głównym jej zadaniem jest dostarczenia danych do porównania analizy wydanej przez różnych specjalistów. Dzięki platformie MSO będzie możliwe oglądanie raportów radiologicznych i patologicznych przy pomocy dzielonego ekranu. W skomplikowanych przypadkach, taka zdalna współpraca specjalistów z różnych dziedzin lub z różnym doświadczeniem jest bardzo wartościowa. Znacznie przyspiesza cały proceder medyczny. Ponadto platforma służy do zasięgania drugiej opinii medycznej. Wykorzystywana jest przez pacjentów chcących uzyskać ekspercką diagnozę w swoje chorobie lub przez lekarzy specjalistów, którzy chcą potwierdzić swoją diagnozę/rozwiać wątpliwości. Platforma posiada ustandaryzowany sposób dodawania danych pacjenta, które są w bezpieczny sposób zanonimizowane i przechowywane. Wydawanie raportu jest również oparte na dobrych praktykach. Dzięki modułom ze sztuczną inteligencją analiza przypadku jest znacznie szybsza. Możliwe jest prowadzenie grupowej analizy, komentowanie i dzielenie się opiniami w ramach danego przypadku. Współpraca specjalistów jest uporządkowana, przyspieszona i bardziej dokładna.

Produkty, które rozwijamy – PathoPlatform oraz RadiologyPlatform, będą stanowić podstawę platformy MSO, jeśli chodzi o przechowywanie i wyświetlanie obrazów histopatologicznych oraz radiologicznych, o przygotowywanie raportów oraz o integrację modułów AI.

Nasz partner – Vamedicum – opracował schemat postępowania dla MSO, który można wykorzystać przy implementacji modelu przepływu danych i komunikacji.

Pod koniec prac rozwojowych platforma będzie służyła jako narzędzie do wydawania eksperckiej opinii medycznej, w której wgląd do wyników analizy wykorzystującej algorytmy AI będzie dostępny także dla pacjentów. Będzie ona również źródłem wiedzy dla osób borykających się z przewlekłymi chorobami – archiwum przypadków, historii leczenia, powiązanych schorzeń i złych nawyków. Platforma zostanie wzbogacona o najbardziej aktualne standardy w dziedzinie leczenia raka – sposób przygotowania raportu, rodzaj zbieranych i przekazywanych danych, międzynarodowe regulacje dotyczące terapii i opieki nad pacjentem. Platforma będzie rozwijana we współpracy z renomowanymi klinikami onkologicznymi. Wdrożone zostaną programy prewencyjne i spersonalizowane doradztwo względem osób korzystających z usług platformy. Opracowane standardy będą wzorcowe dla wielu ośrodków onkologicznych o mniej zaawansowanej procedurze.

Materiały do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Cancer Center

Poprzedni artykułSztuczna inteligencja w patologii – możliwości współpracy z Cancer Center
Następny artykułVisual Identity – czyli dlaczego spójny przekaz marketingowy jest ważny