Złoty medal za innowacyjną włókninę ochronną z dodatkiem pierza

951

Wyjątkowy polski wynalazek został nagrodzony złotym medalem w trakcie pierwszych na świecie Targów Wirtualnej Innowacji – E-NNOVATE w kategorii Rolnictwo, które odbyły się w dniach 6-8 lipca bieżącego roku. Innowacyjna włóknina ochronna z dodatkiem pierza – „The innovative protective nonwovens with addition of feathers„, została opracowana w ramach projektu EkoPIÓRO autorstwa: dr hab. Krystyny Wrześniewskiej-Tosik, prof. IBWCh, mgr inż. Tomasza Mika, mgr inż. Tomasza Kowalewskiego,  inż. Damiana Walisiaka, Michaliny Pałczyńskiej , dr Ewy Wesołowskiej oraz Dariusza Dębca –  z Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych (IBWCh)  oraz dr hab. inż. Piotra Kacorzyka, prof. UR z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Specjalistyczna kompozytowa włóknina składa się z wełny oraz piór pochodzenia drobiowego. Włóknina znajduje swoje zastosowanie jako ochrona mieszanki trawiasto-bobowatej w terenach gdzie uzyskanie optymalnego zadarnienia jest utrudnione. Oprócz funkcji ochronnej włóknina wspomaga adaptacje roślin w trudnym środowisku, poprzez jej wysoką pojemność wodną oraz dobre przyleganie do podłoża. Materiał jest jest biodegradowalny i ulega temu procesowi w czasie 2-3 miesięcy uwalniając azot, który wzbogaca glebę w składniki odżywcze.


Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu badawczego EkoPióro POIR.04.01.04-00-0059/17 – „Opracowanie innowacyjnych włóknin ochronnych z dodatkiem pierza”.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wynalazek jest przedmiotem zgłoszenia patentowego P. 430284 „Sposób wytwarzania puszystej włókniny kompozytowej”. Kierownikiem projektu B+R jest dr hab. inż. Piotr Kacorzyk, prof. UR. 

Więcej informacji na temat projektu: https://wre.urk.edu.pl/index/site/4887

Poprzedni artykuł100 mln na przełomową terapię leczenia nowotworów – rusza konkurs ABM
Następny artykułSmart-Up Lab 2020 – jesienna edycja programu