
Cel projektu: Systematyczne wspieranie społeczności innowatorów z sektora life science w Małopolsce w przygotowaniu i rozwijaniu przedsięwzięć biznesowych opartych na innowacyjnych pomysłach i technologiach, adresujących problemy z zakresu zdrowia i jakości życia. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez cykl spotkań warsztatowych adresowanych do osób planujących podjęcie działalności gospodarczej lub takich, które już rozpoczęły taką działalność w formie startupu. Cykl warsztatów zostanie przygotowany i zrealizowany, jako nowe, pilotażowe przedsięwzięcie Klastra LifeScience pod nazwą LifeScience StartUp Akademia.
Celem jest również promowanie postaw przedsiębiorczych oraz promocja współpracy w rozwoju i aplikacji nowoczesnych technologii. Uczestnicy warsztatów będą korzystać z wszystkich kontaktów i zasobów informacyjnych Klastra, w tym otrzymają wsparcie w postaci promocji w mediach Klastra oraz będą mogli uczestniczyć w Forum Współpracy i Innowacji Life Science Open Space 2020.
Tematy warsztatów obejmować będą wiedzę i umiejętności w obszarach:
- Innowacja, produkt i oferta – czyli jak pomysł zamienić na rynkowy produkt
- Własność intelektualna – czyli jak zabezpieczyć i wykorzystać wartość pomysłu
- Modele biznesowe – czyli jak zaprojektować firmę na bazie innowacyjnego pomysłu
- Finansowanie rozwoju – czyli jak pozyskać fundusze na start i kolejne etapy rozwoju biznesu
- Pitch Deck – czyli jak sformułować i przedstawić pomysł na biznes
- Rynkowy launch – czyli jak wprowadzić na rynek innowacyjny produkt
- Marketing i sprzedaż – czyli jak zdefiniować i wdrażać strategie, które zapewnią przychody
Program Akademii jest adresowany do dwóch grup docelowych:
- Studentów, doktorantów i pracowników naukowych uczelni i instytucji badawczych głównie związanych z sektorem life science z Małopolski, którzy chcą wykorzystać swoje zdolności i możliwości w działalności biznesowej. Grupa docelowa szacowana jest na 16 tys. osób w Krakowie (szacunki własne, raport KPT).
- Przedsiębiorców i innowatorów, którzy rozpoczęli i prowadzą działalność gospodarczą głównie w branży life science i chcą ją rozwijać w większej skali. Grupa docelowa szacowana jest na co najmniej 30 startupów, które w latach 2014-2019 powstały w Krakowie przy wsparciu funduszy zalążkowych (SF). Szacunek nie obejmuje przedsięwzięć, które powstawały bez udziału SF oraz nowych, które systematycznie w liczbie 2-3 pojawiają się na rynku. (wg. danych własnych, raportów programu POIG 3.1)
W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące zadania – rezultaty:
- Opracowany zostanie program szkoleniowo-warsztatowy oraz materiały szkoleniowe, stanowiące kompletny, podstawowy zestaw wiedzy i praktycznych umiejętności niezbędnych dla planowania, rozpoczynania i rozwijania działalności gospodarczej związanej głownie z sektorem life science; każdy moduł będzie stanowił samodzielnie zamkniętą tematycznie całość;
- Zrealizowane zostaną 4 warsztaty z 8 tematów
- Około 40 osób będzie uczestniczyć w organizowanych wydarzeniach / przedsięwzięciach i uzyska możliwość poszerzenia wiedzy, zdobycia nowych kompetencji, nawiązania nowych kontaktów. Osoby te rozwiną praktyczne umiejętności oraz pozyskają nowe możliwości poprzez dostęp do kontaktów i zasobów Klastra LifeScience Kraków; w tym zakresie zostaną wykorzystane możliwości i kompetencje partnerów Klastra, w tym sektora nauki, otoczenia biznesu oraz pozostałych grup biznesu (MŚP i BigF);
- Powstanie wartość intelektualna w postaci przetestowanego programu i materiałów szkoleniowych, które będą mogły być wykorzystywane systematycznie w ramach kolejnych cyklów szkoleń organizowanych przez Klaster we współpracy z Partnerami.
Chcesz wziąć udział w kolejnej edycji Akademii LifeScience StartUp? Zgłoś swój udział już dzisiaj. Napisz do nas!