Badania konopi – wyzwanie, a zarazem szansa dla wielu chorych

1560

Konopie, to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji. I choć coraz częściej mówi się o ich medycznym zastosowaniu, to wciąż większość kojarzy je z narkotykiem, nie wiedząc, że za te właściwości odpowiada jedynie związek chemiczny THC, a nie cała roślina. Pomimo tego, naukowcy wciąż poddają badaniom konopie, wykorzystując w tym celu specjalistyczne laboratoria, do których należy między innymi Centrum Rozwojowo-Badawcze Novasome.

Marihuana – słowo, z którym prawie każdy dorosły człowiek mógł mieć styczność, wciąż kojarzona jest negatywnie, głównie ze względu na narkotyczny wpływ na organizm. I to właśnie ten powód mógł wpłynąć na popularność konopi indyjskiej na całym świecie, a co za tym idzie roślina zyskała tyle samo przeciwników i zwolenników. Tradycja jej zastosowanie sięga jednak nawet kilku tysięcy lat wstecz, wykorzystując ją m.in. w medycynie naturalnej, a także przemyśle spożywczym i włókienniczym. I choć dla większości marihuana znana jest tylko ze swoich narkotycznych właściwości, nie każdy zdaje sobie sprawę, że konopie możemy podzielić na te włókniste (nienarkotyczne) i inne niż włókniste (o właściwościach narkotycznych), a różnicą jest przede wszystkim związek chemiczny Δ9-tetrahydrokannabinol, czyli inaczej THC. I choć związek ten występuje także w leczniczej wersji konopi, to jego niepożądane działania wynikają z zaburzonych proporcji.

Charakterystyka konopi leczniczych

Konopie zyskały popularność wraz z wykorzystywaniem ich w celach leczniczych. Jednak czym właściwie są konopie lecznicze i co odróżnia je od narkotyku? Medyczna marihuana wywodzi się z gatunku konopi siewnych Cannabis sativa L., a do terapii leczniczych wykorzystywane są kwitnące żeńskie części rośliny.

Głównymi substancjami czynnymi medycznej marihuany są: THC i CBD. Pierwsza z nich wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwwymiotne przeciwzapalne i pobudzające, a także działanie psychostymulujące. CBD z kolei nie ma właściwości psychoaktywnych i odpowiada przede wszystkim za działanie przeciwdrgawkowe i przeciwlękowe. Różne proporcje tych dwóch substancji w środkach farmaceutycznych, będą przekładać się na niejednakowe działanie leku i jego zastosowanie.

Specjalistyczne badania konopi medycznej w Novasome

Możliwości wykorzystania konopi w celach medycznych znane są nie od dziś na całym świecie. W Polsce, choć zabroniona jest uprawa marihuany innej niż włóknistej, dopuszcza się sprzedaż leków z wyciągiem z konopi w aptekach, co reguluje ustawa z 1 listopada 2017 roku. Roślinę z powodzeniem stosuje się przy takich chorobach, jak: nowotworowy, stwardnienie rozsiane, padaczka, zespół stresu pourazowego, depresja czy AIDS. Naukowcy wciąż jednak szukają nowych możliwości zastosowania konopi w terapiach. Aby można było mówić jednak o jej szerszym zastosowaniu w medycynie, potrzebne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, opierających się na kompleksowej analizie rośliny. Jak się okazuje nie jest to łatwe zadanie i nie mówimy tutaj o metodach badawczych używanych do analiz (choć też do łatwych nie należą), ale o przepisach prawa, które są na tyle restrykcyjne, że wiele laboratoriów w Polsce nie ma możliwości badania konopi innych niż włókniste.

CBR Novasome stanęło naprzeciw pojawiającym się wyzwaniom i dostosowało się do wymagań rynku. Uzyskaliśmy wszystkie zezwolenia potrzebne do pracy z konopiami tj. zezwolenie na wytwarzanie, przetwarzanie i przerób środków odurzających:

  • grupy I-N – ziele konopi
  • grupy I-P – tetrahydrokannabinole
  • grupy II-P – Δ9-tetrahydrokannabinol

Wykonujemy badania kontroli jakości ziela konopi oraz jego ekstraktów zgodnie w wymaganiami DAB 2020 Eingestellter oraz Dobrą Praktyką Wytwarzania (GMP). GMP daje możliwość nie tylko analizy samej konopi w warunkach badawczo-rozwojowych, ale też wydania przez nas certyfikatu jakości, który umożliwia „zwolnienie produktu” co dla przedsiębiorcy oznacza możliwość dystrybucji i sprzedaży surowca a rynku zagranicznym i krajowym.

Zakres prac Novasome, to m.in.:

  • mikroskopowa identyfikacja
  • oznaczenie zawartości elementów obcych
  • gęstość ekstraktów
  • zawartość wody w ekstraktach metodą KF
  • tożsamość kannabinoidów (TLC)
  • zawartość i tożsamość kannabinoidów (HPLC)
  • pozostałość rozpuszczalników w ekstraktach (HS-GC-FID)

CBR Novasome jest częścią działającej w różnych gałęziach branży farmaceutycznej i usług medycznych Grupy Hasco. Centrum powstało w 2004 roku, posiada status jednostki naukowej oraz jest notowane w Rejestrze Jednostek Naukowych Systemu POL-on.

Więcej o firmie Novasome w ramach Miesiąca Partnera Klastra w kolejnych publikacjach.

Materiały do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Centrum Badawczo-Rozwojowe NOVASOME

Zdjęcie: depositephotos.com

Poprzedni artykułDlaczego warto korzystać z ProBio Małopolska? – nasi uczestnicy na konferencji Slush 2022
Następny artykułPoznaj ExecMind – lidera w pozyskiwaniu talentów w sektorze Life Science