Laboratorium Chromatografii i Spektrometrii Mas Jagiellońskiego Centrum Innowacji

2241

Laboratorium Chromatografii i Spektrometrii Mas Jagiellońskiego Centrum Innowacji jest największym z 6 laboratoriów tej firmy. Biorąc pod uwagę fakt, że techniki chromatograficzne są obecnie jednymi z najczęściej wykorzystywanych metod instrumentalnych w laboratoriach systematyczny rozwój właśnie tego laboratorium nie powinien dziwić.

Laboratorium JCI wyposażone jest w sprzęt, który daje szerokie możliwości analityczne zapewniając jednocześnie niezwykłą dokładność przeprowadzanych analiz i stosunkowo krótki czas ich realizacji. Dostępne w laboratorium chromatografy cieczowe i gazowe sprzężone z różnymi detektorami pozwalają na analizę szerokiej gamy związków chemicznych od ich identyfikacji po analizy ilościowe. JCI dysponuje również sprzętem pozwalającym na badania z zakresu spektrometrii mas, farmakokinetyki oraz analiz biochemicznych białek.

Detektor wielokątowego rozpraszania światła (MALS)

Jednym z urządzeń wchodzących w skład wyposażenia Laboratorium jest ośmiokanałowy detektor MALS (DAWN HELEOS 8+, firmy Wyatt). Firma Wyatt Technology istnieje na rynku od 40 lat, a jej głównym celem jest dostarczanie najbardziej wszechstronnych rozwiązań do charakterystyki makromolekularnej. Właśnie dlatego wybrane zostało urządzenie tej firmy.

MALS to detektor wielokątowego rozpraszania światła (ang. Multiangle light scattering). System analityczny SEC został połączony z detektorem MALS dzięki czemu można wyznaczać masy cząsteczkowe substancji znajdujących się w rozdzielanych mieszaninach. W laboratorium JCI detektor MALS  został sprzężony z detektorem refraktometrycznym (RI) oraz systemem chromatograficznym wyposażonym w detektor UV (Ultimate 3000, Thermo Scientific), co znacząco poszerza możliwości analityczne układu i pozwala wyznaczać masy substancji w zakresie 500 Da – 1 GDa. System umożliwia charakteryzację białek, węglowodanów, oraz innych substancji znajdujących się w roztworach wodnych. Warto podkreślić fakt, że MALS pozwala na analizę dużych kompleksów oraz koniugatów białkowych w natywnych warunkach i bez odnoszenia się do wzorców mas cząsteczkowych.

MALS w kontroli jakości

W ostatnim czasie metoda ta zyskała popularność w analizie VLP (ang. Virus-like particles ) cząsteczek wiruso-podobnych jako jeden z etapów kontroli jakości w produkcji szczepionek. Co więcej, tego rodzaju analizy są bardzo ważne dla firm farmaceutycznych, które zajmują się lekami biologicznymi. Metoda wielokątowego rozpraszania światła często jest również stosowana w przemyśle spożywczym jako dodatkowa kontrola jakości produktów spożywczych, głównie produktów wysokobiałkowych takich jak białko serwatkowe.

Materiały i treść do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Jagiellońskie Centrum Innowacji

Poprzedni artykułSektor opieki zdrowotnej, a kryzys wywołany COVID-19 – Poznaj wnioski płynące z podjętych działań
Następny artykułGrupa MASPEX: Nowa perspektywa unijna – nowe możliwości współpracy