Prodrobot to zautomatyzowany trenażer chodu przeznaczony do rehabilitacji kończyn dolnych dzieci cierpiących na zaburzenia chodu – wkrótce dostępna będzie wersja robota dla dorosłych.
Uprzęże i ramy należą do wyposażenia pomagającego osobom z problemami z poruszaniem się – ale trenażer chodu, który dostosowuje się do poszczególnych osób, może być techniką leczenia przyszłości.
Polski producent urządzeń do terapii Prodomus posiada technologię, która ma zdolność adaptacji i „wspólnego rozwoju z pacjentem”, co oznacza, że może z niego korzystać niemal każdy. Obecnie skierowana do dzieci maszyna zapewnia różnego rodzaju terapie, które pomagają usprawnić rehabilitację nóg i szeroki zakres niepełnosprawności. Jest aktywnym robotem medycznym, który ma na celu uczynić proces terapii wygodnym zarówno dla pacjentów, jak i fizjoterapeutów, zapewniając intensywny trening w bezpieczny i spersonalizowany sposób.
Głównym celem firmy jest teraz stworzenie wersji dla dorosłych, która będzie wyposażona w podnośnik pacjenta, umożliwiający umieszczenie ciężkiej osoby na robocie z pomocą tylko jednego fizjoterapeuty.
Co to jest zaburzenie chodu i dlaczego potrzebny jest Prodrobot?
„Chód” opisuje sposób, w jaki człowiek się porusza. Ale niewłaściwe chodzenie z powodów chorobowych stanów neurologicznych lub urazów, które wpływają na ruch, powoduje „zaburzenia chodu” lub „nieprawidłowy chód”.
Zaburzenia chodu są powszechne u osób z deformacjami, guzami mózgu i problemami z układem nerwowym, takimi jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera lub stwardnienie rozsiane – stan, który uszkadza komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym.
W zaburzeniach kończyn dolnych i ruchu najważniejsze jest to, aby wzór chodu był prawidłowy i w pełni zgodny z anatomią człowieka. Jeśli fizjoterapeuci przeprowadzą tradycyjną rehabilitację, aby pomóc poruszać nogami pacjenta, każdy ruch będzie inny i pamięć mięśniowa nie będzie działać efektywnie. Prodrobot został zaprojektowany do mapowania i stymulacji wzorców chodzenia, umożliwiając dzieciom ćwiczenie chodzenia wraz z szeregiem innych czynności. Kluczem do udanej rehabilitacji jest powtarzanie ćwiczeń, ich regularność i ilość. Prodrobot pozwala zatem zwiększyć tę wydajność.
Jak działa trener chodu Prodrobot?
Prodroboty już pracują, pomagając dzieciom w ośrodkach rehabilitacyjnych na całym świecie, w tym w Europie i Azji – i są nawet dostępne w niektórych domach prywatnych.
Celem trenażera chodu jest „uzupełnienie tradycyjnych metod rehabilitacji”. Ponieważ najczęściej stosuje się go u dzieci z porażeniem mózgowym – u których zaburzona jest koordynacja mięśni spowodowana uszkodzeniem mózgu przed lub po urodzeniu – lub porażeniem, fizjoterapeuta musi wybrać rodzaj ćwiczeń i intensywność dla danego pacjenta. W rękach dobrego terapeuty Prodrobot zapewnia bardzo powtarzalny i najbardziej fizjologiczny trening chodu – szczególnie dla pacjentów z poważnym upośledzeniem.
W przeciwieństwie do innych urządzeń dostępnych na rynku, Prodrobot nie korzysta z bieżni. Wszystkie ćwiczenia odbywają się w powietrzu. Niektórzy pacjenci z problemami z kostkami nie mogą korzystać z bieżni i stawiać stóp na ziemi. Ponadto Prodrobot ma opcje regulacji zakresu kątów, w których porusza się każde złącze. Pacjenci ze stałymi przykurczami mięśni nie wykonują pełnego zakresu ruchów jako osoby zdrowe. Kąty bioder, kolan i kostek można ustawić osobno.
Co sprawia, że Prodrobot jest wyjątkowym trenerem chodu?
Największą zaletą Prodrobota jest wgrany wzorzec chodu pochodzący z badań przeprowadzonych na grupie 3000 osób oraz przekształcony na model matematyczny. Ćwiczenia te zapobiegają nawykom patologicznych wzorców ruchowych w chorobach neurologicznych i ortopedycznych. Po badaniach przeprowadzonych na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, które potwierdziły, że wzór jest bardzo dokładny i wydajny, został on przetłumaczony na język komputerowy, aby Prodrobot mógł go naśladować.
Najbardziej wyjątkową cechą Prodrobota jest to, jak wspiera pacjentów z przykurczami podczas pracy w maszynie. Przy niekontrolowanych skurczach mięśni robot ma system bezpieczeństwa, który natychmiast zatrzymuje jego działanie. Dzięki temu fizjoterapeuta może sprawdzić, czy pacjent poprawił swoje ustawienie. Następnie można kontynuować ćwiczenie.
Ponieważ urządzenie działa uniwersalnie poprzez sposób, w jaki wspiera kończyny i kręgosłup, a także elementy mocujące, można je dostosować do różnych pacjentów – niezależnie od ich wzrostu, ruchomości kończyn lub wagi. Można również dostosować zakres ruchów, długość kroków i prędkość ćwiczenia zgodnie z indywidualnymi możliwościami.
Źródło: Prodromus