Integracja NORDPHOS BioGenerator z systemami produkcji rolnej i produkcji biogazu

597

Cel projektu Agricology
Celem projektu jest zintegrowanie procesu oczyszczania ścieków DMF NORDPHOS BioGenerator z istniejącymi systemami produkcji rolnej i biogazowni oraz wykazanie jego potencjału jako prawdziwie ekologicznego systemu produkcji, w którym ludzie są ponownie włączani do obiegu biologicznego.
Proces DMF
NORDPHOS opracował nową metodę oczyszczania ścieków, która zamienia ścieki w cenne zasoby biologiczne. Jest to proces filtracji membranowej, w którym materia organiczna jest oddzielana od wody, podczas gdy składniki odżywcze przechodzą przez membrany z wodą. Dlatego z jednej strony można wytwarzać bezpieczną nawozową wodę do nawadniania, która może być wykorzystywana do uprawy roślin, a z drugiej koncentrat świeżej materii organicznej, który można wykorzystać do produkcji biogazu i / lub różnych produktów biologicznych. W przeciwieństwie do normalnego oczyszczania ścieków, separacja odbywa się przed biologicznym przetwarzaniem materii organicznej; stąd proces nazywa się bezpośrednią filtracją membranową – DMF.

BioGenerator
Aby ułatwić i szybko zastosować lokalnie tę nową metodę uzdatniania w miejscach, w których istnieje pilna potrzeba zdolności uzdatniania i wody do nawadniania, NORDPHOS zbudował niewielką jednostkę technologii DMF i umieścił ją w pojemniku kontenerowym. Ponieważ jego celem jest wytwarzanie zasobów biologicznych, nosi nazwę BioGenerator.
Zastosowanie BioGeneratora w rolnictwie
Proces DMF został dokładnie przetestowany i udowodnił swoją skuteczność. Ale pełny potencjał BioGeneratora zostanie zrealizowany dopiero wtedy, gdy zostanie on zintegrowany z technologiami wykorzystania nawozowej wody do nawadniania i koncentratu materii organicznej. Projekt Agricology skupi się zatem na zastosowaniu BioGeneratora w środowisku produkcji rolnej i zademonstruje, jak można stworzyć nową wartość w tym zintegrowanym ekologicznym systemie produkcji – w skrócie, jak sprawić, by Agricology działał. Projekt zostanie przeprowadzony we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie i partnerami zewnętrznymi jak gminy, firmy produkującą produkty rolne, żywność, szklarnie i rolnicy uprawiajacy ziemię mający zapotrzebowanie na duże ilości wody. Liczymy na wkład merytoryczny oraz pomoc w sfinansowaniu wkładu własnego potrzebnego do aplikacji w ramach np. „szybkiej scieżki” NCBR.

Tracemix

Prezenter:
Janusz Kahl
SPCleantech Klaster

Prezenterem projektu jest Janusz Kahl, prezes South Poland Cleantech Cluster, który przedstawi innowacyjną technologię w imieniu duńskiego partnera firmy NORDPHOS. Traktujemy projekt jako badawczo-rozwojowy (B+R) i zamierzamy ubiegać się o finansowanie projektu z krajowych źródeł finansowania. SPCleantech będzie partnerem w projekcie.

Poprzedni artykułOd cząsteczki do apteczki – czyli o długiej drodze produktu leczniczego
Następny artykułResearch & Innovation Forum. Kultura innowacji, kultura jutra