Podwójna recepta na zdrowie- sok z aronii i buraków kiszonych

483
Receptury napojów owocowych

Start-up Vianat jest pierwszym w Polsce producentem bioaktywnych soków owocowo-warzywnych, dla których można zastosować oświadczenia zdrowotne, bowiem prototypy dzisiejszych produktów uczestniczyły w badaniach żywieniowo-klinicznych w ramach unijnego projektu „Bioaktywna żywność”. Głównym założeniem produkcyjnym Vianatu jest tworzenie żywności na bazie doskonałych surowców roślinnych o wysokim potencjale przeciwutleniającym oraz pożądanych cechach prozdrowotnych. Od 23 września 2018 roku sztandarowy bioaktywny napój aroniowy jest certyfikowanym produktem w Projekcie Województwa Dolnośląskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu „Zielona Dolina Żywności i Żywienia”. Kolejnym projektem jest stworzenie prototypu soku z aronii z dodatkiem soku z kiszonego buraka ćwikłowego. W trakcie trwania procesu kiszenia powstają dobroczynne bakterie fermentacji mlekowej, a sam surowiec poddany temu zabiegowi charakteryzuje się wysoką zawartością składników biologicznie aktywnych. 

Sok ten powstał z myślą o osobach zmagających się z chorobami m.in. układu sercowo- naczyniowego, krwionośnego, chorobami cywilizacyjnymi, przede wszystkim nowotworowymi, ale też i w celu profilaktycznym, by chronić organizm konsumenta przed zachorowaniem na różnego rodzaju choroby. Problemem jest natomiast utrwalanie soku by zachował on pełnię składników biologicznie aktywnych. Pasteryzacja jest procesem temperaturowym, w którym dochodzi do degradacji nietrwałych witamin, składników mineralnych bądź innych fitozwiązków. Obecnie prowadzone są badania nad pasteryzowanym sokiem z aronii i buraków kiszonych, aby móc uniknąć tak dużej straty składników niezbędnych.

Start-up Vianat oczekuje współpracy przy promocji żywności prozdrowotnej w różnych grupach wiekowych, począwszy od dzieci przedszkolnych przez uczniów i studentów po osoby dorosłe. Bardzo korzystnym jest upowszechnianie idei hippokratejskiej „… aby żywność była lekarstwem”, tak szeroko jak to tylko możliwe. Osoby bądź instytucje zainteresowane włączeniem się w realizację badań dotyczących wpływu regularnego spożywania żywności bioaktywnej na zmniejszenie zachorowalności w chorobach cywilizacyjnych i dietozależnych, tym samym na ograniczenie wydatków na ochronę zdrowia, prosimy o kontakt z Vianatem na stoisku DEMO. Vianat sp. z o.o. sp.k. realizuje doktorat wdrożeniowy MNiSzW na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu diagnozujący ekonomiczne zależności między wydatkami na żywność bioaktywną i wysokiej jakości a kosztami leczenia w przyszłych okresach.

Prezenter:
Natalia Szarek
Vianat, Uniwersytet Rzeszowski

Główny technolog żywności w firmie Vianat Sp. z o.o Sp.k., doktorantka w Katedrze Ogólnej Technologii Żywności i Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członek Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności PTTŻ

Poprzedni artykułSpotkanie młodego biznesu
Następny artykułWhen a startup and a big company cooperate – building win-win partnerships in genomic medicine