Pomocne Oko – Idealne wsparcie osoby niewidomej

406

Aplikacja Pomocne Oko

Pomocne Oko to multiplatformowa usługa sieciowa, obsługiwana z poziomu przeglądarki internetowej oraz aplikacji mobilnych na system iOS i Android. Jej działanie jest bardzo proste i intuicyjne. Ktoś mający problemy ze wzrokiem, niemogący wykorzystać go do zapoznania się z dowolną informacją w rodzaju odręcznej notatki, etykietki na opakowaniu, czy informacji za szybą gablotki, może sięgnąć po smartfon, uruchomić aplikację Pomocne Oko i połączyć się z konsultantem, który wykorzystując kamerę urządzenia, zapozna się z daną informacją, a następnie głosem, lub pisząc w oknie chatu, przekaże tę informację w dostępny sposób.

Pomocne Oko nie jest jedyną tego typu usługą na świecie. Posiada jednak kilka zalet, których brakuje podobnym rozwiązaniom. Koniecznie należy podkreślić dwie, najistotniejsze z nich.
Po pierwsze dostępność aplikacji, zarówno na komputerze oraz urządzeniach mobilnych, jak i dostępność aplikacji dla technologii asystujących wykorzystywanych przez osoby z niepełnosprawnościami.
Drugą zaletę stanowią sami konsultanci usługi. Konsultantami nie zostają przypadkowe osoby, lecz pracownicy organizacji pozarządowych, posiadający doświadczenie we wspieraniu osób o szczególnych potrzebach. Najistotniejszą kwestię stanowi jednak deklaracja poufności jaką przed przystąpieniem do pracy podpisuje każdy konsultant. Dzięki niej, wszystko co konsultant zobaczy lub usłyszy za pośrednictwem aplikacji Pomocne Oko, musi pozostać tajemnicą. Dla osób szukających pomocy, bardzo często jest to kluczowa kwestia, szczególnie gdy chodzi o dane wrażliwe w rodzaju odręcznie sporządzonej diagnozy lekarskiej, wyników badań, czy podpisywania ważnych dokumentów.

Więcej informacji Nt. FIRR oraz usługi Pomocne Oko odnaleźć można pod adresem:

www.firr.org.pl

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego bierze udział w innowacyjnych, krajowych i międzynarodowych projektach mających na celu zwiększenie dostępu do informacji, dostępności cyfrowych interfejsów, oraz niezależności i samodzielności osób o szczególnych potrzebach – seniorów lub osób z niepełnosprawnościami. Posiadamy rozległą wiedzę w obszarze dostępności informacji elektronicznej, komunikacji oraz potrzeb osób z różnego typu ograniczeniami – sensorycznymi, motorycznymi, intelektualnymi etc. W trakcie realizacji projektów korzystamy z doświadczenia i kwalifikacji naszych ekspertów, wśród których również znajdują się osoby z niepełnosprawnościami. Działanie na rzecz zwiększenia niezależności i samodzielności osób o szczególnych potrzebach stanowi misję naszego NGO.

Prezenter:
Piotr Witek
Instytut Rozwoju Regionalnego

Ekspert ds. dostępności informacji elektronicznej i technologii asystujących w Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego. Zajmuje się kwestiami uniwersalnego projektowania, dostępności informacji, serwisów internetowych, aplikacji mobilnych, dokumentów i multimediów elektronicznych. W tym obszarze prowadzi kursy i szkolenia dla administracji publicznej, uczelni wyższych, sektora bankowego i biznesu. Prowadzi również testy dostępności urządzeń asystujących, stron internetowych i aplikacji mobilnych pod kątem ich dostępności dla osób o szczególnych potrzebach.

Poprzedni artykułNowi Członkowie Klastra
Następny artykułInternational Research Foundation Sano seeking to appoint a Director for the Centre