Renesans konopi – powrót do wielowiekowej tradycji?

500
Projekt Bloom

Konopie od wieków znajdują wszechstronne zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Włókniste części roślin wykorzystywane są np. w włókiennictwie, przemyśle papierniczym czy motoryzacyjnym. Niewiele osób wie, że Biblia Gutenberga czy Deklaracja Niepodległości były wydrukowane na papierze konopnym, a Ford budował karoserię swoich samochodów mieszając włókna konopi z żywicą.
Również produkty codziennego użytku stosowane od starożytności w celu poprawy urody, zdrowia czy samopoczucia posiadają niezliczoną ilości substancji odżywczych i regenerujących zawartych w nasionach konopi i pozyskiwanym z nich oleju.
Rozwój technologiczny oraz postęp nauki daje nam dużo większe możliwość analityczne niż ludziom w epoce Hipokratesa czy Forda. Obecnie można oznaczać cenne składniki zawarte w konopiach z coraz lepszą precyzją i dokładnością. Jednocześnie pojawiła się możliwość wykrywania składników szkodliwych, nienaturalnie występujących w konopiach, takich jak np. metale szkodliwe.
Analitycy, wykorzystując przez lata zdobytą wiedzę oraz nowoczesne urządzenia (takie jak UPLC-MS czy ICP-MS) odkrywają coraz szersze możliwości zastosowań konopi oraz pomagają chronić ludzi przed substancjami niekorzystnie wpływającymi na zdrowie czy urodę.
Konopie, po kilku dekadach marginalizacji i pozostawania w cieniu, zaczęły odzyskiwać popularność, a świat przypomniał sobie o pozytywnych efektach ich stosowania. Obecnie mamy do czynienia z prawdziwym renesansem konopi w życiu codziennym, zarówno w produktach spożywczych, leczniczych jak i kosmetycznych.
Wyzwaniem dla nauki jest znalezienie takich rozwiązań technologicznych i analitycznych, które pozwolą na ekonomiczne wykorzystanie konopi jako roślin włóknistych, nasiennych i oleistych o szerokim spektrum zastosowań prozdrowotnych oraz poprawiających komfort życia.

Laboratoria, takie jak Unilab, zatrudniają analityków z interdyscyplinarnym doświadczeniem. Mogą więc służyć klientom pomocą techniczną, technologiczną oraz każdą inną merytoryczną w rozwijaniu idei i strategii nowego biznesu w zakresie wykorzystania substancji na bazie konopi. Współpraca taka – jako zaplecze badawczo-rozwojowe – może być ważnym elementem przy projektowaniu produktu. Bez ponoszenia kosztów na wyposażenie własnych laboratoriów łatwiej jest prowadzić prace nad stworzeniem nowych wyrobów służących człowiekowi w jego codziennym życiu, a taki outsourcing przynosi wiele korzyści obu stronom.

Nowoczesne laboratorium UNILAB firmy Unimetal REC Sp z oo Sp k, w oparciu o posiadany park maszynowy, wykonuje analizy i badania z wykorzystaniem takich technik, jak spektrometria mas z plazmą wzbudzaną indukcyjnie (ICP-MS), chromatografia cieczowa z detekcją DAD, UV/Vis, RI oraz MS a także chromatografia gazowa z przystawką do analizy fazy nadpowierzchniowej i detekcją płomieniowo-jonizacyjną (HS-GC-FID). Dzięki temu – oraz przy wsparciu wykwalifikowanego personelu – możemy rozwijać szereg metodyk analitycznych oznaczania zawartości substancji głównych oraz zanieczyszczeń.

Mając na uwadze aktualne proekologiczne i prozdrowotne trendy w stylu życia proponujemy szereg badań w zakresie oznaczanie zawartości metali w produktach uzupełniających dietę, wodzie oraz surowcach do produkcji, oznaczanie zawartości parabenów w produktach kosmetycznych oraz chemii gospodarczej oznaczanie zawartości substancji słodzących i konserwujących oraz kofeiny. Cały czas opracowujemy nowe metodyki badawcze, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Zleceniodawców.

Laboratorium UNILAB decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego otrzymało zezwolenie na wytwarzanie w zakresie kontroli jakości (badania fizykochemiczne) produktów leczniczych przeznaczonych dla ludzi.

Prezenter:
Monika Partyka
Dyrektor Laboratorium UNILAB

Doktor nauk chemicznych, absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. W pracy zawodowej – skuteczna pasjonatka systemów jakości jako faktycznego narzędzia zarządzania. Ekspert w zakresie prac laboratoryjnych, bezpieczeństwa żywności, farmaceutyków, suplementów diety, kosmetyków oraz materiałów opakowaniowych. Specjalista ochrony środowiska. Trener, mentor i szkoleniowiec. Ekspert w zakresie doradztwa żywieniowego i zmiany nawyków. Obecnie dyrektor laboratorium. Z zamiłowania – praktyczny ekolog, nie lubiący marnotrawstwa w żadnym z obszarów.

Poprzedni artykułThe potential of eggs enriched in CLA in the prevention of breast cancer
Następny artykułEasyMate- Breeders Portal and Seed Bank