Zdrowie na talerzu

2079

Niedawno pisaliśmy o tym, dlaczego domowe jest lepsze – w tym tekście rozwiniemy tę myśl w kontekście zdrowia, diety i dbania o to, by dzięki odpowiedniemu menu dostarczać sobie oraz bliskim wszystkich niezbędnych składników, a jednocześnie unikać zbędnych cukrów, polepszaczy, chemicznych dodatków i konserwantów.

Przygotowując własne wędliny, sery i przetwory, samodzielnie wypiekając pieczywo, po prostu zachowujemy kontrolę nad tym, co jemy, nad jakością i liczbą składników. Możemy dobierać smaki i aromaty w sposób odpowiadający upodobaniom własnym i naszej rodziny, a przy okazji (lub przede wszystkim) także zgodnie z zaleceniami dietetyków. A zatem wiemy, co ląduje na naszych talerzach. Dlaczego to takie ważne? Domowy wyrób jedzenia – w przeciwieństwie do kuchni opartej na sklepowych „gotowcach” – daje doskonałą okazję do tworzenia posiłków zdrowszych, bardziej wartościowych, opartych na naturalnych i ekologicznych produktach.

Oto kilka propozycji, które mogą zainspirować do zmiany nawyków żywieniowych.

Domowe przygotowywanie pieczywa, to nie tylko sposób na zawsze świeży, chrupiący i pachnący chleb oraz pyszne bułki bez polepszaczy smaków i produktów spulchniających. To również ratunek dla wszystkich tych, którzy powinni unikać pewnych ziaren zbóż lub mają zdiagnozowaną nietolerancję glutenu. Najprostsza zasada sprzyjająca diecie dla alergików, to wybieranie produktów jak najmniej przetworzonych i wykluczenie z jadłospisu alergizujących składników. Wymaga to np. kupowania pieczywa o konkretnym składzie, które niestety nie wszędzie oraz nie zawsze jest łatwo dostępne, a także zazwyczaj dość sporo kosztuje. Łatwiej i taniej jest więc wytworzyć własne pieczywo – z prosa lub gryki, a także amarantusa, ryżu, komosy ryżowej czy kukurydzy. Inne surowce, których można użyć do zrobienia chleba, ciasta lub placków, to mąka teff, sorgo, mąka kasztanowa i skrobia ziemniaczana. Domowe pieczywo bez glutenu będzie więc nie tylko służyć zdrowiu, ale także wniesie interesujące urozmaicenie w codzienne menu.

Stosując zdrową dietę korzystnie wpływamy także na swoje serce. Szczególnie ważne jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej jakości tłuszczów nienasyconych, witaminy C i innych antyoksydantów, jak też dobrej jakości kolagenu. Jednym ze sposobów na zadbanie o ten aspekt żywienia jest wytwarzanie własnych wędlin. W ten sposób możemy bowiem wpłynąć na ilość cholesterolu zwierzęcego w wyrobach oraz dostarczyć kolagen dobrej jakości. Ułatwi nam to m.in. szynkowar, w którym można wykonać potrawki i szynki z chudego mięsa, uzupełnionego o orzechy, mielony len, zioła i czosnek – korzystnie wpływające na pracę serca.

Domowe wędliny to także świetny sposób na ograniczanie spożycia soli – sami zdecydujemy, jaka jej ilość trafi do naszych kiełbas, szynek i wędzonek. Osobom na diecie lekkostrawnej i odchudzającej szczególnie polecamy parzone, delikatne wyroby z szynkowaru, które dzięki krótkiemu czasowi obróbki termicznej posiadają większą ilość składników odżywczych i mniejszą ilość niezdrowych tłuszczy trans. Parzenie zamiast pieczenia czy smażenia chroni białka przed ich przemianą w związki niepożądane dla zdrowia. Szynkowar to także doskonałe urządzenie do przygotowywania dań wegetariańskich.

Zwolennicy diet, np. ketogenicznej lub redukcyjnej, szczególnie uważnie powinni przyjrzeć się domowemu serowarstwu.

Wytwarzany domowym sposobem jogurt, a także sery, to świetny sposób na dostarczenie organizmowi cennych białek. Wystarczy jogurtownica, dobrej jakości mleko i kilka godzin cierpliwości, by móc cieszyć się pysznym i naturalnym domowym jogurtem. Z niego wytworzyć można także kremowy serek na kanapki lub gęsty jogurt grecki. Serwatka uzyskana przy wyrobie serów i jogurtów jest świetną bazą do wypieku pieczywa, ale oczywiście można ją także pić, choćby z dodatkiem owoców, w postaci zdrowych koktajli. Domowe serowarstwo to prawdziwe morze możliwości – stopniowo, zdobywając doświadczenie, oprócz twarogu czy sera typu korycińskiego, można wykonać także sery à la mozzarella, burrata, sery pleśniowe, żółte – w tym przeznaczone do długiego dojrzewania, a także różne serowe smakołyki. Wiele z nich, odpowiednio zapakowanych i przechowywanych, będzie prawdziwym rarytasem i powodem do dumy przez długi czas.

Zakwasy, kiszonki i przetwory warzywne to fantastyczny sposób na pozyskanie cennych witamin: A, C oraz tych z grupy B. Wart uwagi jest między innymi zakwas z buraków – bogaty w potas, magnes, żelazo, wapń, miedź i cynk. Napój ten jest także naturalnym probiotykiem. Regularne picie zakwasu z buraków pozwala uregulować ciśnienie krwi, pracę nerek i wątroby, a także poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci. Z kolei przetwory pomidorowe – bogate w potas – będą idealne dla osób borykających się z nadciśnieniem. Kiszona kapusta, ogórki i inne kiszone warzywa korzystnie wpływają na naszą mikroflorę jelitową – przyspieszają przemianę materii, zapobiegają infekcjom i wspomagają układ odpornościowy. W sezonie warto więc zadbać o przygotowanie zapasów na późnojesienne i zimowe tygodnie. Idealnie pomogą w tym beczki, pojemniki fermentacyjne i specjalne słoiki z rurkami fermentacyjnymi oraz kamionki. Zdrowe dodatki do kanapek i obiadów będą na wyciągnięcie ręki.

Owoce to elementy diety, których nie powinno zabraknąć w codziennym menu.

Zdrowe domowe przetwory to świetny sposób na zachowanie w słoikach sezonowych smaków i aromatów, zwłaszcza dojrzałych skarbów lata. Przygotowując własne marmolady, dżemy, powidła i kompoty, możemy kontrolować dodawaną do nich ilość cukru. I zbędne staje się użycie konserwantów – wystarczy domowa pasteryzacja. Owoce możemy również „zamknąć” w butelkach – w postaci wina, cydrów i nalewek przygotowanych na drożdżach i przy pomocy akcesoriów dedykowanych wytwórcom domowych trunków. Suszone owoce, zioła czy grzyby, przygotowane w suszarkach do żywności, przydadzą się jako dodatki do zup, ciast, zimowych herbat itp. Warto także mieć pod ręką sokownik, który ułatwi sporządzenie zdrowego domowego soku, np. z jabłek. Starajmy się więc wzbogacać codzienną dietę o odrobinę owocowej rozkoszy.

Często dostrzega się potrzebę zmiany własnych nawyków żywieniowych, ale nie bardzo wiadomo, od czego zacząć… I w takiej sytuacji BROWIN przychodzi z pomocą. Oprócz produktów niezbędnych do domowego wędliniarstwa, piekarnictwa, serowarstwa, przetwórstwa i winiarstwa, w naszej ofercie są też autorskie poradniki dla hobbystów – książki, dzięki którym każdy może od podstaw nauczyć się sztuki tworzenia domowych wyrobów – wina, wędlin i potraw wegetariańskich z szynkowaru, serów, a także destylatów (rzecz jasna w granicach obowiązującego prawa). A w planach mamy już kolejne publikacje. Zapraszamy wszystkich do rozpoczęcia z nami pięknej kulinarnej przygody – i do zadbania o jak najlepsze zdrowie!

Zachęcamy do odwiedzania strony www.browin.pl, gdzie systematycznie dodajemy nowości produktowe i poszerzamy bazę wiedzy, m.in. o atrakcyjne przepisy kulinarne i porady.


Materiały i treść do powyższego artykułu zostały dostarczone przez BROWIN

Poprzedni artykułInternacjonalizacja – rusza nowa, Specjalna Grupa Tematyczna
Następny artykułJak przy pomocy MARR zwiększyć konkurencyjność firmy i efektywnie rozwijać działalność?