Robot – Slave or Hero?

609
drug discovery process

Robot – niewolnik lekarza czy bohater pacjenta? W tytule tylko słowo robot ma słowiański rodowód. Zderzenie japońskiego kaizen  (metody  ulepszania, optymalizacji zarządzania tworzeniem produktu) z łacińską medycyną to wydatne pokazanie sporu pomiędzy tradycją a nowoczesnością, rozwagą i fast medicine, praktykowaniem mądrości (filozofią) a praktykowaniem osiągania zysku (rynek).  Musimy znaleźć gdzie jest (gdzie ma być) Człowiek, dobre, wartościowe życie, radość istnienia „Ja” i rozwoju wspólnoty „My”.

Kluczem do nowoczesnej medycyny jest wzrost produktywności. Nie da się tego uczynić bez automatyzacji i robotyzacji – od procesów decyzyjnych do terapii i rehabilitacji.

W związku z zagrożeniami demograficznymi ważną zaletą stosowania robotów jest zmniejszenie wymagań dotyczących zatrudnienia – zarówno dotyczących liczby jak i zdolności czy wykształcenia. Po postępach telekomunikacji – przesyłania na odległość informacji, czas na przesyłanie na odległość DZIAŁANIA. Do tego niezbędne są roboty.

Segment systemów robotów medycznych (w analizach rynkowych) dzieli się na systemy robotów chiurgicznych, roboty rehabilitacyjne, nieinwazyjne radiochirurgiczne, roboty szpitalne i apteczne oraz inne medyczne systemy robotowe.

Postępy kliniczne są niezaprzeczalnym dowodem praktycznej użyteczności robotów. Dzisiaj już nie wyobrażamy sobie diagnostyki bez tomografii komputerowej (robota diagnostycznego), czy zrobotyzowanej radioterapii (precyzyjnej, bezpiecznej i dla pacjenta, i dla personelu medycznego). Roboty chirurgiczne są sposobem wprowadzenia standaryzacji i zmniejszenia inwazyjności, przy zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa operacji. Liczba operacji wykonywanych z pomocą robotów rośnie (w tym roku przewyższa 1 mln). Serce i kardiochirurgia jednak ciągle jest wyzwaniem nie zrealizowanym. Mamy nadzieję, że prowadzone przez nas prace w Polsce nad robotem Robin Heart, przyczynią się do osiągnięcia tego celu.

W Europie potrafimy produkować roboty i wiemy do czego je wykorzystać. Nadszedł czas by skierować większą uwagę na zastosowania medyczne.  Digital Innovation Hub Robotics in Healthcare HERO proponuje wsparcie finansowe i kompetencyjne dla medycznie robotowych MŚP. Skorzystajmy z tej szansy.

Nie wiem czy mężczyźni pochodzą z Marsa, tym bardziej kobiety – z Wenus, ale wiem, że roboty pochodzą z Ziemi – dlatego róbmy Roboty, mądrze i sprawnie, dla lepszej przyszłości Człowieka.

Zapraszamy na sesję MedTech/Robotyka Medyczna

Lider Sesji: Zbigniew Nawrat
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, MedSilesia

30 lat temu został przyjęty do Katedry Kardiochirurgii przez prof. Zbigniewa Religę, gdzie tworzył podstawy projektu polskiego sztucznego serca (razem z inżynierem Romanem Kustoszem). W 2018 r. wrócił do Katedry Biofizyki Śląskiego  Uniwersytetu Medycznego (SUM).

Poprzedni artykułLife Science Park – Polska Dolina Biotechnologiczna
Następny artykułInnowacje społeczne – trendy, wyzwania, success story