Innowacje społeczne – trendy, wyzwania, success story

603

Na naszych oczach dokonuje się obecnie duża zmiana demograficzna, transformacja technologiczna i społeczna. Zachodzące procesy przynoszą nowe, złożone problemy klimatyczne, ekonomiczne i społecz­ne, na które nie mamy prostych odpowiedzi.

Słowo ‘innowacja’ budzi różne emocje. Dla jednych jest często nadużywanym terminem, dla drugich – intrygu­jącym procesem, impulsem do poszukiwania i zmiany myślenia. Jedno co jest pewne, to fakt, iż „innowacja” jest w ostatnim czasie odmieniana przez wszystkie przypadki.

W jaki sposób odpowiadać na nowe problemy, kiedy nie mamy narzędzi i ścieżek postępowania? Jak przygotować się do przewidywania przyszłości? Skąd wiedzieć, które rozwiązanie się przyjmie a które nie? Czy innowacje mogą być źródłem zysków i impulsem dla rozwoju firmy?

Czy wiemy na pewno jak możemy się stać bardziej innowacyjni? Co to znaczy? Jakie kompetencje powinniśmy wspierać ? Jak współtworzyć innowacje w naszych organizacjach i firmach?

Czy twoja organizacja wspiera innowacje przełomowe – zazwyczaj całkowicie nowe produkty/usługi lub radykalne zmiany w dotychczasowym sposobie funkcjonowania? Czy może skupia się na innowacjach stopniowych – częściowych ulepszeniach, modyfikacjach produktów/usług bądź sposobów funkcjonowania?

W odpowiedzi na te pytania, podczas sesji przyjrzymy się najnowszym trendom, sprawdzimy jak w rankingach innowacyjności wypada Polska, oraz zastanowimy się co możemy zrobić aby wzmacniać strategię innowacyjności w naszych firmach i organizacjach. Poznamy też przykłady nowych produktów i rozwiązań, które powstały w ścisłej współpracy z przyszłymi użytkownikami i odbiorcami. Jest to unikalna szansa na rozmowę z odważnymi ludźmi, którzy odnieśli sukces projektując rozwiązania innowacyjne.

Lider Sesji:
Katarzyna Ociepka-Miąsik
ROPS Kraków

Kulturoznawca, socjolog, od 2017 r .badaczka innowacji społecznych w dziale Innowacji Społecznych ROPS w Krakowie. Doświadczona project managerka. Na co dzień w pracy łączy doświadczenie badawcze, i konsultingowe. Realizowała międzynarodowe projekty z obszaru zdrowia, wieku, zarządzania wiedzą. Za jeden z realizowanych projektów (projekt innowacyjny, międzynarodowy) wraz z zespołem otrzymała nagrodę „Złota Synapsa” za największą innowację w psychiatrii. Współautorka publikacji na temat inkubowania innowacji społecznych. Jako facylitatorka i moderatorka Design Thinking wspiera zespoły w kreowaniu innowacji i realizacji zamierzonych celów.

Poprzedni artykułRobot – Slave or Hero?
Następny artykułProgress in the transition towards a bio-based economy and new biobased business cases