Uni – uniwersalna, nieprzemakalna i innowacyjna kurtka przeciwdeszczowa zaprojektowana z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową poruszających się na wózku

418
Społeczne innowacje pomogą

Uni to uniwersalna, nieprzemakalna i innowacyjna kurtka przeciwdeszczowa zaprojektowana z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową poruszających się na wózku. Modułowa budowa kurtki pozwala na dostosowanie jej do aktualnych potrzeb użytkownika:

  • Głęboki kaptur z regulacją i wysuniętym daszkiem dobrze chroni przed deszczem i nie ogranicza widoczności. 
  • Pelerynka znajdująca się z tyłu chroni plecy i zapobiega przedostawaniu się wody między oparcie, a plecy. 
  • Zastosowane odblaski zwiększają widoczność na drodze.
    Wodoodporne zamki zapobiegają przedostawaniu się wody pod okrycie.
  • Regulacja dolnej części okrycia umożliwia dopasowanie go do różnych rodzajów wózków. 
  • Możliwość zaczepienia zwiniętego okrycia na wózku.
  • Otwory wentylacyjne znajdują się pod pelerynką i w workach kieszeniowych.
  • Modułowa budowa pozwala na dostosowanie okrycia do pogody.
  • Dolna część rękawów wykonana jest ze wzmocnionej tkaniny.

Prototyp projektu powstał w wyniku współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie oraz uzyskał dofinansowanie w ramach Małopolskiego Inkubatora Innowacji Społecznych, obecnie jest na etapie testowania.

Celem projektu udostępnienie katalogu obejmującego szablon wykroju modułowej kurtki oraz instrukcję do samodzielnego odszycia.

Praca nad projektem zwróciła moją uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych w Polsce. Są to często bardzo podstawowe, fundamentalne potrzeby takie jak właśnie odpowiednio zaprojektowana odzież. Mam nadzieję, że producenci dostrzegą potencjał wdrażania rozwiązań dla tej grupy odbiorców i wkrótce na rynku pojawią się nowe produkty, które ułatwią życie osób o szczególnych potrzebach.

Prezenter:
Joanna Krokosz
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Projektantka produktu, wykładowca i doktorantka na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się projektowaniem uniwersalnym ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych, dzieci, osób niepełnosprawnych. Wierzy w ideę upowszechniania projektów na zasadach open source, która umożliwia zwiększenie dostępności dobrze zaprojektowanych produktów.

Poprzedni artykułJak skutecznie nawiązywać relacje na spotkaniach PARTNERINGOWYCH
Następny artykułKraków Miastem Innowacji