Bioregion Małopolska

Najważniejszym atutem regionu Małopolski jest kapitał ludzki. Kraków i województwo małopolskie są jednymi z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, a poziom wykształcenia absolwentów zapewnia krakowskim uczelniom pierwsze miejsce w krajowych rankingach. Młode, wykształcone społeczeństwo – większa niż na pozostałym obszarze kraju liczba osób w wieku przedprodukcyjnym, ponad 10% ludności z wyższym wykształceniem, co daje regionowi trzecie miejsce w Polsce.

W Małopolsce znajdują się 24 wyższe uczelnie (10 publicznych i 14 niepublicznych), w których zatrudnionych jest 21 092 osób (w tym około 1 800 profesorów), a studiuje 210 046 studentów (liczba ta zawiera także osoby uczącej się na studiach podyplomowych, doktoranckich i eksternistycznych i stanowi 10% studentów w skali kraju).

Rocznie w Małopolsce kształconych jest 45 214 absolwentów, z czego 11 529 osób to absolwenci studiów podyplomowych i doktorantów, drugie w Polsce (po województwie mazowieckim) wartości poziomu wiedzy funkcjonalnej (wskaźnik mierzony m.in. wielkością czytelnictwa). Aż 4 silne ośrodki edukacyjne, prowadzą nauczanie w obszarze lifescience: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy oraz Politechnika Krakowska.

W bioregionie zlokalizowanych jest 10 jednostek naukowo-badawczych i instytutów badawczo-rozwojowych, których działalność wiąże się z sektorem lifescience.

Atuty

Małopolska to typowy region węzłowy, z miastem metropolitarnym i otaczającym go regionem.  Charakteryzuje się  wysoką  atrakcyjnością inwestycyjną, dobrą dostępnością komunikacyjną a także  obecnością sektora wysokich technologii, instytucji badawczo – rozwojowych, uczelni wyższych oraz  dobrze rozwiniętą siecią usług bankowych  i bogatych zasobów naturalnych.

Małopolska to jeden z bardziej atrakcyjnych regionów  inwestycyjnych w Polsce. Ta  opinia została oficjalnie potwierdzona przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, który w swym ostatnim raporcie nt. atrakcyjności inwestycyjnej uplasował Małopolskę na trzecim miejscu. IBnGR ocenił także tzw. podregiony – mniejsze jednostki terytorialne, których jest w kraju 39.

W tej klasyfikacji podregion krakowsko – tarnowski zaś znalazł się na trzecim i czwartym miejscu, pod względem walorów dla rozwoju przemysłu, usług i zaawansowanych technologii. Województwo Małopolskie to przede wszystkim centrum dziedzictwa kulturalnego i unikatowej przyrody, niezwykłe na skalę europejską. Znajduje się tu 8 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO oraz prawie 100 zbytków najwyższej klasy.

Stolica regionu – Kraków ze swoimi zabytkami i niepowtarzalną atmosferą dziś tętni współczesnym rytmem życia. Pod względem poziomu rozwoju gospodarczego Województwo małopolskie jest jednym z najbardziej zróżnicowanych regionów w Polsce.  Jego mocna pozycja w gospodarce kraju wynika z dużego udziału w globalnej wartości produkcji sprzedanej przemysłu i budownictwa. Pomimo wzrostu znaczenia przemysłów rozwojowych nadal podstawę gospodarki stanowią tradycyjne gałęzie, w tym: hutnictwo, ciężka chemia, górnictwo, przemysł metalowy, tytoniowy, spożywczy.

Małopolska to kolebka kultury i nauki, region otwarty na turystów i inwestorów,  charakteryzujący  wysoki poziom rozwoju gospodarczego:

  • region wytwarza 7,2% PKB kraju
  • wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych zrealizowanych na terenie Województwa Małopolskiego w latach 1989 – 2006 wyniosła blisko 8 392,9 mln USD
  • udział Małopolski w napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski kształtuje się na poziomie 8%
  • posiada bogactwo surowców naturalnych: sól kamienna, ropa naftowa, węgiel kamienny, rudy cyny i ołowiu, wody mineralne, źródła geotermalne, surowce budowlane.

Małopolska posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę gospodarczą i społeczną. Swoją działalność prowadzi w regionie Krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna, posiadająca 14 podstref (Kraków, Krosno, Andrychów, Zabierzów, Niepołomice, Wolbrom, Słomniki, Tarnów, Nowy Sącz, Dobczyce, Oświęcim, Gdów) o łącznej powierzchni 417 ha. Region stwarza dogodne warunki dla rozwoju sektorów:

  • high-tech
  • Turystyczny
  • Motoryzacyjny
  • BPO (Business Processing Outsourcing)

Źródło: http://jci.pl/bioregion/potencjal-zasoby-regionu