wtorek, 28 września 2021

Biznes i nauka razem.

Innowacje dla zdrowia i jakości życia.

Akademia LifeScience StartUp – edycja II

Cel projektu: Celem projektu jest systematyczne wspieranie społeczności innowatorów z sektora life science w Małopolsce w przygotowaniu i rozwijaniu przedsięwzięć biznesowych opartych na innowacyjnych pomysłach i technologiach, rozwiązujących problemy z zakresu zdrowia i jakości życia. Główną częścią projektu jest cykl 5 spotkań warsztatowych, w ramach których...

Modele biznesowe w dynamicznym otoczeniu

Moduł pierwszy Akademii LifeScience Startup dotyczy ponownie modeli biznesowych, ale tym razem temat projektowania firmy na bazie innowacyjnego pomysłu, poznamy z perspektywy dynamicznie zmieniającego...

Finansowanie rozwoju, czyli jak pozyskać fundusze na start i kolejne etapy rozwoju biznesu

Moduł drugi Akademii LifeScience Startup dotyczy tematu finansowania rozwoju – tego, jak pozyskać fundusze na start i kolejne etapy rozwoju biznesu. Czwartek, 30 września 2021, online, od 16:00...

Marketing i promocja, czyli jak zdefiniować i wdrażać strategie, które zapewnią przychody

Moduł trzeci Akademii LifeScience Startup dotyczy tematu marketingu i promocji – tego, jak zdefiniować i wdrażać strategie, które zapewnią przychody. Wtorek, 5 października 2021, online, od 16:00...

Pitch Deck, czyli jak sformułować i przedstawić pomysł na biznes

Moduł czwarty Akademii LifeScience Startup dotyczy tematu pitchowania – tego, jak sformułować i przedstawić pomysł na biznes. Czwartek, 7 października 2021, online, od 16:00 do 20:00. Wydarzenie bezpłatne....

Kalendarz wydarzeń

wrz.
28
wtorek
2021
Modele biznesowe w dynamicznym otoczeniu
wrz. 28@16:00 – 20:00
Modele biznesowe w dynamicznym otoczeniu

Podstawą sukcesu każdego biznesu jest jego dobrze dopracowany model, pełniący funkcję niejako fundamentu. Jednak metoda planowania, oparta na Business Model Canvas ma istotną wadę: jest statyczna. Chociaż ważne jest, aby fundament był trwały, to jednak nie uwzględniając dynamiki zjawisk wpływających na zaplanowany sukces, narażamy realizację swojej idei biznesu co najmniej na problemy, a w zasadzie to na porażkę.

Nadchodzące spotkanie pomoże w zrozumieniu i zastosowaniu modelu biznesowego w kontekście dynamicznie zmieniającego się środowiska. W oparciu o znaną meetodę BMC, pokażemy jak systematyzować i oceniać składowe biznesu oraz, jak zastosować narzędzia i metody myślenia systemowego do oceny ich zachowania w modelowej idei biznesu. Pokażemy też, jak weryfikować swoje idee, pomysł lub plan na biznes z perspektywy szybko zmieniającego się otoczenia.

Myślisz o założeniu swojej pierwszej firmy? Nie przegap pierwszego z warsztatów Akademii LifeScience Startup!

Więcej informacji we wpisie

wrz.
30
czw
2021
Finansowanie rozwoju, czyli skąd i jak pozyskać fundusze na start i kolejne etapy rozwoju biznes
wrz. 30@16:00 – 20:00
Finansowanie rozwoju, czyli skąd i jak pozyskać fundusze na start i kolejne etapy rozwoju biznes

Podobnie, jak do rozpędzenia pojazdu potrzebne jest paliwo, tak dla Twojego nowego biznesu potrzebne są pieniądze. W naturze wynalazcy rzadko mieszczą się zdolności planowania zapotrzebowania na pieniądz i realnego szacowania  kosztów. Wiadomo – priorytetem jest rozwój pomysłu, dlatego nie bez przyczyny, w środowisku startupowym mówi się o „przepalaniu pieniędzy”. Kasa, jeżeli w ogóle ją masz, prędzej czy później się kończy i pojawia się problem braku środków na działania.

Zapewne już wiesz, że nie potrzebujesz posiadać własnych pieniędzy, aby uruchomić i rozwinąć biznes. Pytanie, czy wystarczy wiedzieć, gdzie szukać źródeł finansowania oraz nauczyć się, jak je zdobywać zgodnie z aktualnymi potrzebami startupu? Zapewne tak, ale to nie jest takie łatwe! Kiedyś można było skorzystać z pomocy słynnej trójki F (Family, Friends and Fools). Dzisiaj z pomocą przychodzą banki, fundusze, inwestorzy, a nawet anioły. Musisz się nauczyć, jak ich odróżniać i rozumieć, kiedy i jaką rolę mogą i chcą odgrywać w Twoim biznesie. Musisz potrafić obliczyć, ile naprawdę potrzebujesz pieniędzy i jak przekonywać innych do Twojego pomysłu. Musisz nauczyć się oceniać korzyści i ryzyko uzyskania finansowania.

Chcesz nauczyć się rozmawiać z aniołami i pływać z rekinami?

Więcej informacji we wpisie

październik
5
wtorek
2021
Marketing i promocja czyli jak zdefiniować i wdrażać strategie, które zapewnią przychody
październik 5@16:00 – 20:00
Marketing i promocja czyli jak zdefiniować i wdrażać strategie, które zapewnią przychody

Marketing to nie wszystko, ale bez marketingu wszystko na nic – powiedziałby Konfucjusz, (gdyby doradzał przedsiębiorcom). Tylko skuteczna i efektywna strategia marketingu, promocji i sprzedaży przyczyni się do pozyskania środków na dalszy rozwój. Strategię trzeba dobrze przygotować, podzielić na etapy i role, dopasować do okoliczności, wykorzystać okazje. Najpierw odpalić produkt na rynku – to zadanie podobne do wystrzelenie rakiety: zawsze istnieje element niepewności czy poleci. Jak zapewnić, aby nowy, praktycznie nieznany produkt został zauważony?

Czy wszyscy jednakowo chętnie kupują innowacje? Na pewno nie!  Jak przekonać o korzyściach nowego rozwiązania opornych na nowości? Czy wykorzystać zapał entuzjastów innowacji czy ciekawość ostrożnych? Nawet najbardziej innowacyjny produkt musi zostać sprzedany, a sposób przygotowania i realizacji tego procesu zadecyduje o długoterminowym sukcesie Twojego StartUp’u. Właściwą i ostateczną miarą sukcesu innowacyjnego biznesu są stałe przychody ze sprzedaży produktów.

W Akademii podpowiadamy, jak się zorganizować, aby to osiągnąć. Pokazujemy również, jak wykorzystać nowoczesne technologie wspierające marketing i sprzedaż!

Więcej informacji we wpisie

październik
7
czw
2021
Pitch Deck czyli jak sformułować i przedstawić pomysły na biznes
październik 7@16:00 – 20:00
Pitch Deck czyli jak sformułować i przedstawić pomysły na biznes

Od czego zaczyna się historia Start-Up’u? Od idei, która powstaje najpierw w głowie przedsiębiorcy-wynalazcy, i którą opowiada się wielokrotnie sobie, a następnie w gronie najbliższych partnerów. Na tę opowieść składają się różne wizje, anegdoty, fragmenty analiz i wyliczeń, nadzieje i obawy oraz różne artefakty. Dla każdego StartUpu przychodzi jednak moment, kiedy chaotyczny i rozproszony po głowach i dokumentach zbiór, trzeba zebrać w jedną spójną historię, nadającą sie do opowiadania przed tymi, od których może zależeć, czy ta idea się spełni.

Historia, jaką chce opowiedzieć autor pomysłu na biznes, staje się podstawowym narzędziem jego pracy, której celem jest zapewnienie rozwoju. To narzędzie nosi nazwę “pitch-deck” i zawiera wszystko, co chcemy i powinniśmy powiedzieć, usystematyzowane i wyedytowane w sposób, w jaki nasi odbiorcy lubią słuchać i czytać tego typu historie.

Więcej informacji we wpisie

październik
12
wtorek
2021
Własność intelektualna, czyli jak zabezpieczyć i wykorzystać wartość pomysłu
październik 12@16:00 – 20:00
Własność intelektualna, czyli jak zabezpieczyć i wykorzystać wartość pomysłu

Pomysł to Twój kapitał. Co z tego, że tylko ‘intelektualny’. Wartość pomysłu też można ocenić, pod warunkiem, że jest innowacyjny. Jeżeli jest wartościowy, to czy lepiej sprzedać pomysł czy firmę, która ten pomysł zamieniła na produkt rynkowy? Czy wiesz ile jest możliwych sposobów sprzedaży pomysłu czy wynalazku?

Zanim o tym zdecydujesz, czy wiesz jak zadbać o ochronę tego kapitału? Wiesz jakie prawa chronią Twój pomysł i wynalazek i jak czytać ze zrozumieniem umowy licencyjne? Czy wiesz, co można chronić, jak warto chronić i co wcale się nie opłaca, albo wręcz przeciwnie – opłaca się nie chronić? Jak już wybierzesz ścieżkę komercjalizacji, czy to licencja czy własna firma, to od czego  zacząć i jakie są dalsze kroki.

Czy wiesz z kim trzeba, z kim się opłaca, a z kim warto współpracować?

Więcej informacji we wpisie

Zadanie publiczne pn. Cykl warsztatów „LifeScience StartUp Akademia”, finansowane ze środków Województwa Małopolskiego pochodzących z obszaru „Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości” p.n. „Małopolska – tu technologia staje się biznesem”.

Koordynator projektu

Fundacja Klaster LifeScience Kraków
Klaster LifeScience Kraków

Budżet projektu

Budżet dofinansowany: 22.000 zł

Czas trwania projektu

01.05.2021 – 31.12.2021

Moduły