Czy sprawili, aby pobyt w szpitalu mógł być lepszym doświadczeniem? – relacja z i-Days Kraków 2023

196

Ponad 60 studentów i uczniów zgłosiło się do drugiej edycji hackathonu iDays Kraków, organizowanego przez LifeScience Krakow EIT Health Hub w ramach międzynarodowego programu Innovation Days EIT Health. Wyzwaniem dla nich było znalezienie rozwiązań dla problemów, które negatywnie wpływają na doświadczenie pacjenta w szpitalu.

Wydarzenie odbyło się w dwóch częściach. Pierwsza – online – to prezentacje wyzwań i problemów z jakimi spotykają się pacjent i personel medyczny w szpitalu. Uczestnicy hackathonu mieli okazję przysłuchać się prezentacjom i porozmawiać z zaproszonymi ekspertami: Samantą Łyś, położną z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Narutowicza, oraz Jarosławem Kucharskim, etykiem z Uniwersytetu Ignatianum. O tym jak można w sposób systematyczny generować nowe pomysły opowiedział Kazimierz Murzyn – Prezes Fundacji Klaster LifeScience Kraków

Prace nad rozwiązaniami rozpoczęły się na drugim etapie hackathonu. Zespoły spotkały się w Klubie Arka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, 24-25 listopada. To były dwa dni wypełnione burzą mózgów i kreatywnym myśleniem.

Wypracowane projekty zostały zaprezentowane, a następnie ocenione przez jury, w skład którego weszli zaproszeni eksperci (Samanta Łyś, Jarosław Kucharski i Kazimierz Murzyn). Po burzliwych obradach przyznano wyróżnienia i ogłoszono Zwycięzcę. I tak:

Wyróżnienia otrzymały następujące Zespoły:

  • Architektki Przyszłości, (Liliana Wilk, Aleksandra Smaga, Weronika Ostasz), za projekt: Informatory szpitalne INFORMED, który rozwiązuje problem lokalizacji miejsc w szpitalu.
  • ZEN Team (Julia Kudlik, Marianna Kuc, Oskar Gawlik), za projekt ZEN Place, którym są kopuły zapewniające pacjentom miejsce do wypoczynku i relaksu.
  • KFAZ (Franciszek Mięsowicz, Nikodem Wach, Antoni Strzeszyński, Bartosz Zubek, Piotr Konieczny), za projekt Park w szpitalu, który tworzy miejsce do rekreacji dla pacjentów i ich rodzin.

Zwycięzcą hackathonu został zespół Experience Architects (Monika Pytlarz i Karolina Pytlarz), za projekt JARVIS – med-buddy, czyli cyfrowego kompana pacjenta w oparciu o sztuczną inteligencję. 

A jak wspominają i-Days Kraków oraz finał EIT Health Innovation Days w Barcelonie nasze finalistki?

Oto ich relacja:

24-25. listopada wzięłyśmy udział w krakowskich I-Days zorganizowanych przez Klaster LifeScience Kraków i EIT Health Hub. Celem wydarzenia było znalezienie sposobu na poprawę doświadczeń pacjenta związanych z hospitalizacją. Pracy sprzyjało przytulne otoczenie Klubu Arka, wsparcie zespołu Klastra oraz rozgrzewkowe wykłady o prawidłowym zauważaniu potrzeb użytkowników i definiowaniu problemu. Dzięki interdyscyplinarnej ekspertyzie jury mogłyśmy ulepszać rozwiązanie pod względem przyjazności dla pacjenta i profesjonalisty medycznego, etyki oraz strategicznego planowania implementacji. Owocem naszej pracy jest MedJarvis.

W dniach 30.11.23 i 01.12.23 odbyła się Konferencja EIT Health Education Pillar, w której wzięli udział absolwenci EIT Health Labelled, finaliści i-Days z 25 różnych miast europejskich (w tym nasz zespół z Krakowa) oraz zwycięskie zespoły Bootcamp i społeczność EIT Health Innovators. Myślą przewodnią wystąpień było przedsiębiorcze nastawienie w szukaniu i implementowaniu innowacyjnych rozwiązań w sektorze ochrony zdrowia. Uczestniczyłyśmy w warsztatach na temat „Możliwości zatrudnienia w opiece zdrowotnej z perspektywy HR” oraz z „Design Thinkingu”. Wysłuchałyśmy inspirujących pitch decków na temat narzędzi do wczesnej diagnostyki chorób, screeningu pacjentów, wspierania osób z niepełnosprawnościami dzięki AI, czy do przyspieszania powrotu do sprawności ze wsparciem mikrokontrolerów. Poznałyśmy szerokie spektrum aktywności, kursów i networku oferowanego przez EIT.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy nagrodzonym!

Do zobaczenia za rok!

Poprzedni artykułMedical Inventi – producent innowacyjnego kompozytu kościozastępczego FlexiOss®️
Następny artykułLife Science Open Space 2023 – przechodzi do historii