Kompetencje w biotechnologii – Część 1. „Co zrobić, aby dobrze zacząć?”

Przemysł biotechnologiczny to jeden z obecnie najlepiej rozwijających się sektorów na świecie. W poprzednim artykule zatytułowanym Future is bright – tu i teraz polskiej biotechnologii wskazaliśmy, iż w bieżącym roku, w polskim przemyśle biotechnologicznym działać będzie ponad 300 przedsiębiorstw, które będą zatrudniać ponad 12 tysięcy osób, a badania i rozwój pochłoną ponad miliard złotych w inwestycjach.

Co zrobić zatem, aby wskoczyć do tego, coraz szybciej jadącego, pociągu i rozwijać się w tym sektorze? Wiedza, kompetencje, doświadczenie – czy to wystarczy do budowania swojej kariery?

Po setkach godzin rozmów z naukowcami z Europy oraz USA, mającymi międzynarodowe doświadczenie po najlepszych uczelniach na świecie, wyłoniliśmy kilka kluczowych aspektów, które decydowały o dalszej drodze zawodowej i o sukcesie osób, które zdobyły uznanie w przemyśle biotechnologicznym, zwłaszcza w spółkach o profilu drug discovery and development.

Pasja w nauce

Ktoś kiedyś powiedział, że jak Twoja praca będzie pasją, to nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu.

Kiedy rozmawiamy o rozwoju zawodowym i sukcesie, który przecież dla każdego może oznaczać co innego, w dyskusjach często przewija się w kwestia rozpoczęcia drogi zawodowej. Jakie było źródło inspiracji do studiowania np. biologii molekularnej, chemii czy biofizyki, co jest tam na tyle interesującego, że ktoś zdecydował się na kolejny krok i studia doktoranckie, a także staż podoktorski?

Co jest Twoim motywatorem, inspiracją do dalszego zgłębiania wiedzy?

Wybór uczelni i staż poza krajem ojczystym

Nie jest tajemnicą, że wybór uczelni, w pewnym stopniu, wpłynie na nasze postrzeganie siebie i swoich możliwości.

Obserwując przykłady osób, które mogą powiedzieć o sobie, że osiągnęły sukces w świecie naukowym oraz biotechnologicznym, możemy zauważyć, że dążyli oni do odbycia studiów doktoranckich lub stażu podoktorskiego poza krajem ojczystym.

Takie podejście pozwala na spojrzenie na siebie z zupełnie innej perspektywy. Pracujemy wtedy z innymi ludźmi oraz nad różnorodnymi projektami, szybko opanowujemy w stopniu płynnym język angielski, poznajemy rozmaite kultury, obserwujemy różne wzorce zachowania w pracy i poza nią. Często uczelnie współpracują z przemysłem, a naukowcy mają możliwość pochylenia się nad konkretną problematyką badawczą, która w przyszłości może znaleźć praktyczne zastosowanie.

Kształtujemy wtedy swój punkt widzenia na różnorodny świat, pełen pomysłów, inspirujących ludzi, ale również ciężkiej i systematycznej pracy. Nawiązujemy relacje z pracownikami z całego świata, budujemy kapitał nie tylko w postaci wiedzy, ale i kontaktów.

Jakie masz oczekiwania względem swojego projektu badawczego, jakich ludzi chcesz poznać, jaką kulturę? Jaką wartość tego rodzaju doświadczenie wniesie w Twoje życie?

Networking

Networking jest, obok zdobytej wiedzy i umiejętności, rzeczą najcenniejszą i niezbędnym narzędziem. Chcesz pracować w spółce biotechnologicznej w Stanach, bo skończyłeś tam niedawno staż podoktorski, a Twój mentor i promotor współpracują z wieloma spółkami z tego sektora? Może Twój były współpracownik tworzy start-up i właśnie rekrutuje zespół, który zaangażuje się w budowanie tego przedsięwzięcia? Chciałbyś wrócić do kraju i poszukać możliwości rozwoju? Z kim możesz wtedy się kontaktować, kto może Ci pomóc i pokierować Cię do odpowiednich osób?

Największe fundusze inwestycyjne na świecie, zawsze powtarzają młodym start-upowcom, szukającym źródeł finansowania na swoje pomysły biznesowe, że idee i finanse nie są tak ważne, jak networking. Czy masz wokół siebie ludzi, którzy pomogą Ci w realizacji zamierzeń? Czy znasz kogoś, kto mógłby polecić inną osobę, np. specjalistę w syntezie związków? Może potrzebujesz wybitnego i odważnego naukowca z biologii molekularnej, albo kogoś kto świetnie zorganizuje dział R&D? Szukasz pracy i potrzebujesz kontaktów do kilku wybranych firm albo instytutów badawczych? Powodów jest wiele, aby dbać o pozytywne relacje.

Jakie wartości są dla Ciebie ważne, co Cię zachęca do kontaktu z innymi osobami? Co Ty możesz komuś zaoferować – jaką wartość, ekspertyzę?

Rozwiązywanie problemów

Gdy masz już wiedzę oraz rozległą sieć kontaktów, nadchodzi czas, aby wykorzystać w praktyce Twój kapitał intelektualny. Weryfikacja nadchodzi szybko – pierwsze problemy w pracy, nieważne czy na uczelni czy w firmie. Synteza związków nie wychodzi, substancja jest zbyt toksyczna i cały projekt w badaniach przedklinicznych jest zagrożony. Co robisz? Jak możesz zareagować na te wyzwania? Kto może pomóc Ci w rozwiązaniu tego problemu?

Pracując w badaniach możesz mieć pewność, że takie kwestie będą się pojawiały, a Ty jako członek zespołu, będziesz musiał stawić temu czoło. To, jak będziesz reagować w takich sytuacjach, jakie działania podejmiesz, wpłynie na sposób postrzegania Ciebie przez innych członków zespołu. Gdy ktoś inny popełni błąd, będziesz współpracować, czy wolisz izolować się mówiąc, że problem Ciebie nie dotyczy?

Jak reagujesz, kiedy napotykasz komplikacje w swojej pracy? Jakie rozwiązania ostatnio wypracowałeś, aby uniknąć pojawiania się podobnej przeszkody? Jakie były rezultaty Twojej pracy nad rozwiązaniem problemu? A może jest coś, co chciałbyś zmienić w swoim podejściu, aby stać się bardziej efektywnym?

Technikalia

Twarde umiejętności, bez których nie ma mowy o dalszym rozwoju w R&D. Techniki laboratoryjne, którymi posługujesz się na co dzień, ale również obserwowanie i udział w całości projektu R&D, a nie tylko jego części. Rozumienie całego procesu badawczo-rozwojowego, w którym uczestniczysz. Uczestnictwo w dyskusjach, umiejętność rozwiązywania problemów, korzystanie do swoich zasobów (wiedza i networking). Zasięganie pomocy lub rady u innych osób, chęć dzielenia się swoją wiedzą, pokora i refleksja w przyjmowaniu konstruktywnej krytyki od innych osób, które z nami pracują (to często najtrudniejszy, ale i jeden z najważniejszych elementów naszego rozwoju). Wszystkie te kwestie kształtują dojrzałą, profesjonalną postawę i umiejętność współpracy z innymi ludźmi.

Co potrafisz już teraz? Czego powinieneś się nauczyć, aby zrobić kolejny krok w swoim rozwoju zawodowym?

Rozwój ścieżki zawodowej to lata zbierania nowych doświadczeń, pracy, która wymaga otwartości na zmiany. Biorąc pod uwagę dynamikę zmian we współczesnym świecie, a także tempo rozwoju sektora Life Science, możemy być pewni, że będzie pojawiać się coraz więcej propozycji rozwoju – zarówno dla osób szukających zatrudnienia tuż po uczelni, jak również dla tych doświadczonych, którzy chcą sprawdzić się w roli mentorów i podzielić się wiedzą. Wszystko w naszych głowach i umiejętności korzystania z okazji oraz szczęścia.

O konkretnych ścieżkach zawodowych, w których można się realizować opowiemy w kolejnym artykule z tej serii.

Autor: Karolina Jarosińska; Founder, CEO ExecMind International Executive Search

ExecMind – polska firma Executive Search zajmująca się rekrutacją w obszarze Life Science, zlokalizowana w Krakowie w Life Science Parku. ExecMind prowadzi projekty na terenie całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem Europy raz Stanów Zjednoczonych. Aktywnie współpracuje ze spółkami biotechnologicznymi i medycznymi przy rozbudowie ich struktur i rozwinięciu ich zasięgu geograficznego.