Biotechnologia medyczna na EUROBIOTECH 2021

632

Serdecznie zapraszamy do śledzenia informacji o kongresie Eurobiotech, którego ósmą już edycję planujemy zorganizować w Krakowie, w dniach od 8 do 10 listopada tego roku.

Tematem  Eurobiotech 2021 będzie biotechnologia medyczna, której znaczenie wzrasta w trakcie pandemii  SARS-CoV-2. Wiadomo jednak doskonale, że problemy zdrowotne nie ograniczają się do infekcji wirusowych, a  biotechnolodzy  stale podejmują wysiłki w celu opracowania nowych narzędzi i metod modelowania chorób, odkrywania leków i innowacyjnych terapii.

Podczas trwającej dwa i pół dnia konferencji zostaną zorganizowane sesje plenarne i równoległe sympozja poświęcone najważniejszym aspektom biotechnologii medycznej. Przedstawione będą wyniki badań dotyczące  komórek macierzystych, terapii genowych i badań nad lekami drobnocząsteczkowymi i biopodobnymi (przeciwciała). Omówimy nowoczesne narzędzia wykorzystywane w inżynierii genetycznej, takie jak edycja i transfer genów, będziemy dyskutować nad badaniami  podstawowymi  i translacyjnymi w biologii komórek macierzystych, a także nowymi metodami modelowania chorób i badań nad lekami, w tym nowatorskimi terapiami przeciwnowotworowymi i szczepionkami przeciwko SARS-Cov-2.

Wyjątkowym elementem  EUROBIOTECH 2021 będą dwie  sesje otwarte dotyczące zagadnień biomedycznych, prawnych i etycznych terapii komórkowych; z prelekcjami profesjonalistów: badaczy i bioetyków (w tym wybitnych wykładowców z zagranicy – prof. Giulio Cossu, koordynatora raportu oraz prof. Jonathana Kimmelmana, bioetyka z McGill University w Kanadzie, koordynatora stanowisk ISSCR (International Society for Stem Cell Research).  

Przewidzianych jest 7 wykładów plenarnych oraz 12 sesji tematycznych równoległych i dwie sesje otwarte. W sesjach tematycznych, organizowanych przez wybitnych naukowców będą dwa wykłady oraz dwie krótkie prezentacje, wybrane spośród nadesłanych zgłoszeń.

Tytuły sesji:

  1. Gene therapy;
  2. Pharmacological biotechnology & drug research;
  3. Hematopoietic stem cells; 4. Microbiology and vaccines;
  4. Skin and muscle biotechnology;
  5. Nucleic acid based technologies;
  6. Induced pluripotent stem cells;
  7. New tools in medical biotechnology;
  8. Gene editing in research and therapy;
  9. Stem cells – disease models and mechanism;
  10. Medical biotechnology in cancer therapy;
  11. Medical biotechnology of rare diseases.

Wyjątkowy charakter będą miały dwie sesje otwarte, poświęcone terapiom komórkowym, czyli zagadnieniom biotechnologii medycznej przyciągającym uwagę także niespecjalistów.  Pierwsza z tych sesji to: Clinical stem cells, gene therapy and regulatory aspects of medical biotechnology; a druga to: Stem cells: hopes and hypes. Ze względu na znaczenie tych sesji pragniemy zorganizować je w wersji otwartej dla uczestników z zewnątrz, którzy będą mogli wziąć udział za pośrednictwem udostępnionego łącza internetowego.

Organizowana konferencja wpisuje się w aktywność naukową i popularyzacyjną Komitetu Biotechnologii PAN, zwracającego od lat uwagę na ważkie problemy społeczne, związane ze zbyt szybką komercjalizacją terapii komórkowych, nazywanych często terapiami komórkami macierzystymi. Jest to problem nie tylko Polski, ale ogólnoświatowy, i na ryzyka związane ze stosowaniem niepotwierdzonych terapii zwracają uwagę od lat odpowiedzialne instytucje i organizacje międzynarodowe, w tym International Society for Stem Cell Research (ISSCR). Zagadnienia te były poruszane już na wcześniejszych kongresach, podczas kongresu przyszłorocznego  będą miały szczególną rangę.

Kongres Eurobiotech stworzy doskonałe forum  do wymiany poglądów dotyczących tych niezwykle ważnych zagadnień.  Udział wybitnych wykładowców zagranicznych wskazuje na rozpoznawanie kongresu poza granicami Polski. O randze konferencji świadczy objęcie jej patronatem przez Prezesa PAN, prof. Jerzego Duszyńskiego oraz rektora UJ, prof. Jacka Popiela.

Połączymy świat nauki ze światem biznesu

Konferencji EUROBIOTECH towarzyszyć będą targi, spotkania biznesowe i prezentacje firm. Podczas nadchodzącej edycji wystawa targowa po raz pierwszy dostępna będzie nie tylko dla uczestników kongresu, ale dla wszystkich osób, którym bliski jest temat biotechnologii. Swoją ofertę zaprezentują m.in. producenci i dostawcy sprzętu laboratoryjnego i aparatury, firmy farmaceutyczne, laboratoria oraz startupy. W specjalnej Strefie Transferu i Technologii przestrzeń do otwartych dialogów odnajdą m.in. Centra Transferu Technologii, parki technologiczne, inkubatory oraz klastry. Udział będzie idealną okazją do zaprezentowania praktycznych rozwiązań i nawiązania cennych kontaktów.

Kongres EUROBIOTECH oraz towarzyszące mu targi zapowiadają się jako jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących biotechnologii w 2021 roku. To ogromne wyróżnienie dla Krakowa, ponieważ dzięki organizacji wydarzenia, miasto odwiedzą wybitni naukowcy doceniani na całym świecie.

Szczegółowe informacje oraz program kongresu dostępne są na stronie www.eurobiotech.krakow.pl oraz profilu społecznościowym facebook.

Materiały i treść do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Targi w Krakowie.


Partnerem konferencji EUROBIOTECH jest Klaster LifeScience Kraków.

Poprzedni artykułGaraż LifeScience – współdzielony dostęp do zasobów laboratoryjnych i biurowych
Następny artykułŚrodkowoeuropejski Kongres Biomedyczny – wydarzenie dedykowane środowiskom medycznym