Optymalizacja zarządzania lekami w szpitalach za pomocą Lean management i Systemu UnitBox

471

Właściwa gospodarka lekami szpitalnymi jest zagadnieniem niezwykle złożonym i wymagającym kompleksowego podejścia. To jeden z kluczowych elementów, zapewniających nie tylko bezpieczny oraz efektywny proces leczenia, ale także optymalizację w zakresie zarządzania lekami i bardziej wydajnego gospodarowania zasobami ludzkimi. O tym jakie korzyści niesie za sobą skuteczne zarządzanie lekami, przeczytacie w kolejnej publikacji w ramach Miesiąca Partnera Klastra.

Zarządzanie lekami i drobnym sprzętem medycznym w szpitalach to zadanie wymagające holistycznego podejścia, które wpływa na funkcjonowanie całej placówki i jest kluczowe dla bezpiecznego oraz skutecznego procesu leczenia pacjentów. Wykorzystanie koncepcji Lean management oraz wdrożenie systemu UnitBox – Automatycznych Apteczek Oddziałowych rewolucjonizuje działanie placówek medycznych. Jak to się dzieje w praktyce?

Rewolucja Lean management w zarządzaniu szpitalem

Lean management, jako strategiczne podejście, koncentruje się na ciągłym doskonaleniu procesów operacyjnych i minimalizacji marnotrawienia zasobów.
W sektorze szpitalnym, gdzie priorytetem jest zapewnienie wysokiej jakości opieki, zastosowanie zasad Lean może przynieść korzyści zarówno pacjentom, jak i personelowi. W kontekście Automatycznych Apteczek Oddziałowych Lean management skupia się na optymalizacji zarządzania lekami poprzez nowoczesne technologie i inteligentne rozwiązania. System UnitBox pozwala na precyzyjne monitorowanie oraz kontrolę dostępu do leków, ograniczając tym samym ryzyko powstawania błędów. Zapewnia również ciągły dostęp do niezbędnych medykamentów, wpływając tym samym pozytywnie na proces leczenia. Dokładne kontrolowanie stanu zapasów to również realny sposób na zmniejszenie kosztów związanych z marnotrawieniem zasobów (poprzez przekraczanie terminów ważności) lub tworzeniem zbyt dużych zapasów. Sytem UnitBox to rozwiązanie, dzięki któremu placówka medyczna może zaoszczędzić także spore środki finansowe.

Produkty, które wspierają funkcjonowanie szpitali

Szpital Powiatowy SPZZOZ w Kozienicach, jako jeden z pierwszych w Polsce, zastosował zintegrowany system zarządzania logistyką leków. Ta transformacja przyniosła znaczące korzyści: redukcję stanów magazynowych o 30%, zmniejszenie czasu pracy pielęgniarek o 5%, pełną kontrolę nad wydawanymi lekami, a także spadek liczby dokumentów wprowadzanych ręcznie do systemu HIS o 250 sztuk miesięcznie. Dane te, świadczące o skuteczności systemu, są obiecującym wstępem do dalszych usprawnień, zważywszy na to, że system został uruchomiony na początku 2023 roku. 

Materiały do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Pixel Technology.

Poprzedni artykułCzy ślina stanie się analitem przyszłości? Technologia IQ Biozoom w nieinwazyjnej diagnostyce i monitoringu zaburzeń zdrowotnych
Następny artykułW Warszawie powstało nowe Centrum Innowacji dla Medycyny Cyfrowej