Czy każdy zdrowy człowiek ma 36,6ºC? – metody pomiaru temperatury

2552

Na przestrzeni lat zmieniały się metody pomiaru temperatury. W roku 2009 z powodu wytycznych narzuconych przez Unię Europejską, z produkcji i sprzedaży wycofane zostały najbardziej tradycyjne produkty do mierzenia temperatury ciała – termometry rtęciowe. Obecnie dostępnych jest nadal wiele urządzeń, które oferują natychmiastowy pomiar temperatury, np. termometry analogowe, cyfrowe, bezdotykowe. Od kilku lat dostępne są także sensory temperatury pozwalające na wykonywanie pomiaru w sposób ciągły, jednak stosowanie indywidualnych czujników temperatury nie jest standardem w zastosowaniu domowym czy szpitalnym. Różnorodność produktów jakie oferuje rynek jest bezpośrednią odpowiedzią na potrzebę odbiorców.

Temperatury ciała człowieka zależne są od wielu czynników

Istnieje mylne przeświadczenie, iż każdy zdrowy człowiek powinien mieć idealną temperaturę ciała, tj. 36.6ºC. Wartość temperatury człowieka jest zależna od wielu różnych czynników:

  • od wieku: niemowlęta ze względu na słabo rozwinięty ośrodek termoregulacji mogą na przestrzeni kilku godzin mieć temperaturę różną nawet o 1 stopień. Osoby starsze, z powodu obniżenia metabolizmu, czy z powodu gorszego ukrwienia mogą mieć wyjściową temperaturę niższą średnio o 1 stopień niż osoby młodsze, [1]
  • od miejsca pomiaru: temperatura ciała człowieka mierzona pod pachą może być średnio niższa o 1 stopień od pomiaru wykonywanego na skroni. Zakres odczytów temperatury uznawane za normalne u osób dorosłych, dla pomiaru pod pachą oscylują w przedziale od 35,5ºC do  37,0ºC. Dla pomiaru oralnego: od 33,3ºC do 38.2ºC, dla pomiaru rektalnego: od 34,4ºC do 37.8ºC, dla pomiaru w uchu 35,4ºC do 37,8ºC, [2]
  • od godziny pomiaru: w ciągu dnia temperatura ciała może się różnić od temperatury ciała mierzonej w nocy,
  • od płci: u kobiet w trakcie cyklu owulacyjnego różnica w pomiarze temperatury ciała zmienia się o ok. 0,15ºC – 0,45ºC w porównaniu do temperatury ciała mierzonej poza cyklem,
  • od temperatury otoczenia: pomiar wykonywany na wyziębionym organizmie lub zbytnio ogrzanym organizmie może dawać zaburzone wyniki, dlatego pomiarów powinno się dokonywać w temperaturze pokojowej, po ustabilizowaniu temperatury ciała człowieka.

Niezależnie od tego jaka metoda zostanie wybrana do pomiaru temperatury, zawsze powinno się zwracać uwagę na jakość urządzenia mierzącego, a zwłaszcza na certyfikację wyrobu przeznaczonego do pomiaru temperatury. Urządzenia certyfikowane przechodzą szereg badań sprawdzających ich funkcjonowanie i dokładność pomiarową.

Nowe metody pomiaru temperatury: stały i ciągły monitoring temperatury ciała

Zespół spółki WARMIE zauważył istotną potrzebę stosowania ciągłego i zdalnego pomiaru temperatury szczególnie podczas monitorowania pacjentów w szpitalach. Jednak w domowych warunkach taka metoda pomiaru również może być pomocna w przebiegu chorób przewlekłych, podczas nocnego monitorowania zmian temperatury u dzieci i w trakcie przebiegu infekcji. Szczególnie stały monitoring może pomóc w obserwacji działania podanych leków przeciwgorączkowych.

Wyrób medyczny WARMIE jest bezprzewodowym czujnikiem zasilanym bateryjnie, przeznaczonym do mierzenia i monitorowania temperatury ciała człowieka w sposób ciągły. Dedykowane miejsce pomiaru temperatury za pomocą czujnika WARMIE to okolica dołu pachowego. Sensor można zamocować dzięki wygodnej opasce. Zakresy odczytów temperatury uznawane za normalne dla pomiaru w okolicy dołu pachowego wynoszą od 34,7ºC do 37,3ºC. Długo utrzymująca się temperatura powyżej normy może sugerować wystąpienie gorączki.

[1] Geneva, Ivayla I., et al. „Normal body temperature: a systematic review.” Open forum infectious diseases. Vol. 6. No. 4. US: Oxford University Press, 2019.
[2] Sund‐Levander, Märtha, Christina Forsberg, and Lis Karin Wahren. „Normal oral, rectal, tympanic and axillary body temperature in adult men and women: a systematic literature review.” Scandinavian journal of caring sciences 16.2 (2002): 122-128.

Materiały i treść do powyższego artykułu zostały dostarczone przez Warmie.

Poprzedni artykułSztuczna inteligencja w ocenie bezpieczeństwa żywności – wypełnij ankietę i weź udział w webinarium
Następny artykułWakacje na Śniadaniach ;) – wracamy we wrześniu!